Spotkanie z drukarzami

III LO

W numerze

Spotkanie z drukarzami

III LO

 

"Drukarze - żywa lekcja historii" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie, na którym uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie w latach 80-tych XX wieku, jak działali opozycjoniści demokratyczni, jakie metody druku i rozpowszechniania informacji stosowali. 

W ramach programu "Patriotyzm Jutra", Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989" oraz Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach zorganizowali 23 października spotkanie z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 3 w Starachowicach. Marzena Grosicka - historyk z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej opowiedziała o tym jak wyglądało życie w latach 80-tych i jak rodziła się opozycja demokratyczna. Młodzież obejrzała tez fragmenty filmu "Grupy Oporu Solidarni", w którym opozycjoniści opowiadali o metodach prowadzonej przez nich działalności w młodości. Robert Adamczyk i Paweł Perchel - członkowie Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989", mówili natomiast o fenomenie obiegu niezależnej informacji w czasach PRL i o metodach drukowania ulotek. Papier i materiały poligraficzne nie były wówczas dostępne, musieli radzić sobie używając przypadkowych specyfików, np. folia aluminiowa z czekolady służyła do odbijania ulotek. Drukarze mówili również o sposobach dystrybucji ulotek, pokazali katapulty, najczęściej wyposażone w lonty, aby umożliwić opozycjonistom oddalenie się.

Zaprezentowano również wystawę ulotek i gazetek z tzw. "drugiego obiegu" oraz publikacji Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989".

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ