Jest i będzie bezpieczniej

Aktywne przejścia dla pieszych

W numerze

Jest i będzie bezpieczniej

Aktywne przejścia dla pieszych

 

Dwa aktywne przejścia dla pieszych powstały w Starachowicach. Sfinansowane zostały w ramach projektu "Starachowice bezpieczne w praktyce – edycja IV", ale będą kolejne. 

Na ten cel Gmina dostała 10 tys. zł, a z własnego budżetu wyasygnowała 8 tys. zł. Już są gotowe przy ul. Konstytucji 3 Maja i na ul. Jana Pawła II.

- Zamontowano dwa zestawy znaków D-6 wyposażonych w pulsatory, systemy pasywnej podczerwieni reagującej na ruch pieszy oraz panel fotowoltaiczny wraz z akumulatorem do magazynowania energii. W roku przyszłym planujemy montaż kolejnych, aktywnych przejść dla pieszych, mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy dróg - mówi prezydent Marek Materek.

- Starachowice, niestety, nie są wolne od zdarzeń z udziałem osób pieszych. W tym roku na naszych drogach odnotowaliśmy już 5 wypadków śmiertelnych, z czego trzy dotyczył pieszych. Wprowadzanie rozwiązań, które wpływają na zachowania kierowców, wyostrzają ich ostrożność, powodując hamowanie, mają duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa - mówi st. asp. Mirosław Kusztal, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego starachowickiej policji.

Przy przejściu dla pieszych na ul. Jana Pawła II odbyły się 26 października br. plenerowe zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Skierowane były do najmłodszych mieszkańców: przedszkolaków i uczniów klas 0 z Przedszkola Miejskiego nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 13. Prelekcję poprowadzili policjanci oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej, a koordynator projektu Piotr Ambroszczyk poinformował, że w tegorocznej edycji programu uczestniczy także Straż Ochrony Kolei.

W ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym zaplanowano m.in. działania profilaktyczne w szkołach i dla mieszkańców miasta oraz konkurs architektoniczny na zabudowę antykatastroficzną otoczenia wiat przystankowych.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ