Pobiliśmy rekord świata

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W numerze

Pobiliśmy rekord świata

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

 

Tegoroczną akcję przeprowadzono w niemalże 850 miejscach w Polsce, wzięło w niej udział ponad 85 tys. osób, a użyto do tego ponad 6 tys. fantomów. Po zakończeniu Jerzy Owsiak poinformował: - Pobiliśmy rekord świata w udzielaniu pierwszej pomocy. 

obchodzony jest corocznie 16 października od 2013 roku. Polskim akcentem obchodów jest próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób jednocześnie prowadzących resuscytację. Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", a jej celem jest rozpowszechnianie podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych.

W Starachowicach akcję bicia rekordu zorganizowała Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Przez 30 minut, 212 uczestników przeprowadzało RKO na 14 fantomach. W resuscytacji wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 9, 11 i 12, Gimnazjum nr 2, Zespołów Szkół Zawodowych nr 1 i 3, II Liceum Ogólnokształcącego oraz harcerze 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej. Obecni również byli przedstawiciele policji, strażacy z Komendy Powiatowej PSP, członkowie Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, i kierownik Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa i Transportu Sanitarnego w Starachowicach, Jarosław Chrobot.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przygotowała niespodziankę, wszystkim uczestnikom akcji wręczono apteczki.

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ