reklama

Oddział naczyniowy będzie w szpitalu?

Klinikom Serca kontraktu nie dali

W numerze

Oddział naczyniowy będzie w szpitalu?

Klinikom Serca kontraktu nie dali

W powiecie starachowickim jest ponad 90 tysięcy mieszkańców. Część z nich może w przyszłości potrzebować pomocy chirurga naczyniowego. Do 1 października br., Oddział Chirurgii Naczyń istniał w Polsko - Amerykańskich Klinikach Serca. Brak kontaktu z NFZ spowodował jego zamknięcie. Władze powiatu rozpoczęły więc starania o uruchomienie naczyniówki w... PZOZ.

Zwołano konferencję prasową przed budynkiem Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, w której uczestniczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości z województwa świętokrzyskiego, wicewojewoda świętokrzyski oraz przewodniczący Rady Powiatu. Starosta Danuta Krępa poinformowała, że „Zarząd Powiatu czyni starania, aby oddział chirurgii naczyniowej powstał w szpitalu powiatowym”.

- Widzimy dużą konieczność powstania takiego oddziału w starachowickim szpitalu. Potrzebny jest do tego zespół wykwalifikowanych ludzi i my taki zespół mamy. Mamy wysokiej klasy specjalistów, którzy mogą świadczyć usługi na wysokim poziomie i którzy deklarują chęć pracy na takim oddziale. Myślę, że uda się nam stworzyć taki oddział, przy wsparciu NFZ. To będzie bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców, którzy oczekują tego od powiatu, od władz - powiedziała starosta Danuta Krępa.

Swoje poparcie dla działań władz powiatowych zapowiedzieli obecni na konferencji posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek i Andrzej Kryj, a także wicewojewoda Andrzej Bętkowski. Podkreślili, że w przypadku schorzeń naczyniowych czynnikiem decydującym o życiu pacjentów jest czas, który po zamknięciu oddziału w Klinikach Serca w Starachowicach, znacznie się wydłuży. Najbliższe oddziały naczyniowe znajdują się bowiem w Kielcach i w Końskich.

- Wiadomo, że im więcej takich oddziałów w regionie, tym większe bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców – powiedział wicewojewoda Andrzej Bętkowski, zapewniając, że będzie czynił starania, aby wykorzystać właściwie starachowicki potencjał w celu ochrony zdrowia mieszkańców.

Przewodniczący Rady Powiatu, Tomasz Margula zadeklarował natomiast, że wszystkie projekty uchwał wpływające w tej sprawie będą rozpatrywane przez Radę Powiatu w możliwie najkrótszym terminie. Zostanie też powołany zespół, który zajmie się opracowaniem koncepcji funkcjonowania oddziału chirurgii naczyniowej w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, zapowiedziała natomiast pani starosta.

Dzisiaj (poniedziałek), o godz. 16.00 odbędzie się sesja Rady Powiatu, której głównym tematem będzie pojęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Z inicjatywy Zarządu Powiatu 12 października odbyło się spotkanie z dyrektor oddz. NFZ w Kielcach Małgorzatą Kiebzak i wojewodą Agatą Wojtyszek. W spotkaniu udział brali starosta Danuta Krępa i wicestarosta Marek Pawłowski. Rozmowy dotyczyły utworzenia oddziału chirurgii naczyniowej w szpitalu w Starachowicach.

- Dyrektor Małgorzata Kiebzak nie powiedziała "nie" inicjatywie władz powiatowych - poinformowała rzecznik prasowy Zarządu Powiatu - Potrzebuje jednak czasu na rozeznanie się w sytuacji finansowej po wejściu w życie nowej ustawy o sieci szpitali.

(zaz)

ć

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ