Wyjątkowa wystawa o naszej historii

"Od Wierzbnika do Starachowic. Historia miasta nad Kamienną".

W numerze

Wyjątkowa wystawa o naszej historii

"Od Wierzbnika do Starachowic. Historia miasta nad Kamienną".

W Muzeum Przyrody i Techniki czynna jest wystawa fotograficzna opisująca historię naszego miasta. Wernisaż wydarzenia zatytułowanego "Od Wierzbnika do Starachowic. Historia miasta nad Kamienną" odbył się w piątek, 6 października.

W budynku Filtrów Theissena, który dotąd nie był udostępniany dla zwiedzających, zgromadziła się na wernisażu liczna grupa mieszkańców, zainteresowanych historią dzisiejszych Starachowic na przestrzeni wieków. Dla wielu była pierwsza okazja do tak bliskiego spotkania z historią miasta.

- To spacer przez trzy wieki historii organizmu miejskiego, który dwukrotnie zmieniał swoją nazwę. Punktem startu jest rok 1657, w którym zamknął się proces lokacji miasta Wierzbnika. Opowieść kończy rok 1949, kiedy to miastu nadano obecną nazwę "Starachowice". Ekspozycja składa się z wydruków wielkoformatowych, zawierających reprodukcje archiwalnych map i planów, infografiki opracowanej na podstawie materiałów źródłowych oraz syntetycznego opisu historii miasta. Ważnym elementem wystawy są muzealia pochodzące z prac wykopaliskowych prowadzonych w roku 2012 na płycie starachowickiego Rynku. Obiekty te, stanowiące własność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów w Kielcach, zostały przekazane w ubiegłym roku w depozyt do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach - opisuje ekspozycję Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Wystawę oficjalnie otworzył jej kurator, dyrektor starachowickiego muzeum Paweł Kołodziejski. Pierwsze spotkanie z historią naszego miasta cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, bo wystawę obejrzało ponad 100 osób. Dostępna jest do piątku, 27 października, wstęp wolny.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ