reklama

Esteci na historycznym szlaku

Wykus

W numerze

Esteci na historycznym szlaku

Wykus

 

Przy kapliczce na Wykusie, w 74. rocznica walk partyzanckich, wspominano bohaterstwo żołnierzy poległych w obronie suwerenności Polski.

XVI spotkanie dzieci i młodzieży poświęcone 78. rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego i 74. rocznicy walk partyzanckich na Wykusie połączono z obchodami Światowego Dnia Turystyki. Wzięły w nim udział grupy młodzieży z SP nr 1, SP nr 10, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 oraz członkowie SKKT Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prawie setka uczestników przeszła szlakami turystycznymi na Wykus, gdzie uczcili pamięć żołnierzy AK minutą ciszy oraz zapalili znicze. Gawędę na temat rezerwatu Wykus i wydarzeń historycznych, które miały miejsce w jego pobliżu, wygłosił komandor Bogdan Zaborski.

Jak co roku odbyła się też akcja "Nasze góry - czyste góry". Uczestnicy maszerując szlakami turystycznymi, zbierali na nich śmieci oraz uporządkowali teren w pobliżu kapliczki na Wykusie. Nagrodą za efekty tej pracy były Złote Miotły, wykonane przez Zdzisława Grzelkę z Parszowa. Odebrali je: uczniowie klasy VI b i VI c ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach (opiekunowie: Sylwia Winnicka i Grażyna Płusa) oraz drużyna UTW pod kierunkiem Tomasza Cygana). Super Złotą Miotłę wręczono natomiast dyrektorce Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starachowicach, Elżbiecie Kowalczyk.

Organizatorami tegorocznej imprezy byli działacze Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach: Bogdan Zaborski, Krzysztof Kasprzyk, Franciszek Łach i Michał Surma.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ