reklama

Nagroda dla starachowickiego hufca

W numerze

Nagroda dla starachowickiego hufca

Statuetką "Wędrowca Świętokrzyskiego" uhonorowano nasz Hufiec ZHP.

Z okazji Światowego Dnia Turystyki osobom i organizacjom wyróżniającym się w promocji regionalnych atrakcji wręczono statuetki "Wędrowca Świętokrzyskiego". To jedna z najstarszych nagród samorządu województwa, przyznawana od 1999 roku w pięciu kategoriach. W kategorii "Organizacja turystyczna" otrzymał ją Hufiec ZHP w Starachowicach.

- To ogromne wyróżnienie dla nas i powód do dumy. Możemy powiedzieć, że starachowicki hufiec to kolebka harcerskiej turystyki, bo to właśnie tu w 1959 roku po raz pierwszy ruszył na świętokrzyskie szlaki "Harcerski Rajd Świętokrzyski", którego pomysłodawcą i wieloletnim komendantem był nieodżałowany druh hm. Stefan Derlatka - powiedziała harcmistrz Małgorzata Ślaska.

Starachowicki hufiec oprócz popularnego w całej Polsce "Świętucha" organizuje Harcerski Rajd "Szlakami Jędrusiów", Rajd "Przebiśniegów", Partyzancką Drogę Krzyżową na Wykusie (w tym roku spotkanie uczestników 28 października, godz 11.00) czy Harcerską Grę Fabularną "Cichociemni". Nasz Harcerski Ośrodek nad Lubianką corocznie odwiedzają harcerze z całej Polski.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy pomagają nam w różny sposób w naszych działaniach. To nasze wspólne święto. Dziękujemy za uznanie naszej wolontarystycznej pracy na rzecz turystyki i popularyzacji regionu świętokrzyskiego, bo stara to prawda, że "Świętokrzyskie czaruje" - mówiła komendantka naszego Hufca ZHP, odbierając statuetkę 9 października br. podczas obchodów XIX Światowego Dnia Turystyki.

Historia Hufca ZHP Starachowice sięga 1925 roku, kiedy został utworzony. Aktualnie liczy niemalże 400 członków. W hufcu działa Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, Harcerski Klub Sportowy "Sparta" i Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice. Jedną z wizytówek hufca jest "Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski", jedna z największych i najlepiej prowadzonych imprez w kraju, która corocznie przyciąga około 1000 osób.

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ