reklama

"Jubilat" na jubileusz

W numerze

"Jubilat" na jubileusz

Wiele działo się tego dnia, nie tylko w pogodzie. Nieoczekiwanie pojawiła się nawet ekipa "Dzień dobry Polsko" z TVP1.

Dziwili się co bardziej "światowi", że wkopanie drzewka to przecież zbyt błahe wydarzenie w skali kraju, aby je aż tak nagłośniać. Ci, którzy znają Annę Tokarską i skojarzyli jej męża pracującego w Telewizji, byli wprost pewni, że wizyta dziennikarzy telewizyjnych, to właśnie jego moczenie paluszka w promocyjnym tygielku Starachowic. Fakty okazały się zgoła inne. Otóż, Sekcja Edukacji Obywatelskiej, działająca pod auspicjami UTW, uczestniczy w rządowym projekcie ekologicznym, zainicjowanym przez Fundację "Ziemia i Ludzie", pod nazwą ASOS (65+) czyli: "Aktywności Społeczne Osób Starszych" – a dokładnie 65+, co nie jest przecież żadnym zramoleniem.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skrupulatnie przygląda się postępom w realizacji uzgodnionych działań Fundacji "Ziemia i Ludzie", do których należy także bardzo interesujący międzypokoleniowy projekt: "Społecznościowy Ogród Ziołowy". Oprócz prowadzonych tu zajęć z młodzieżą szkolną, niewątpliwą korzyścią z nabytej wiedzy o roślinach będzie (w razie potrzeby) leczenie się ziołami wyhodowanymi na wspólnie uprawianej działce. W tym momencie zaczyna się głaskanie po grzywkach, jako że działania te nie uszły uwadze warszawskiej Fundacji "Ziemia i Ludzie", która wytypowała starachowicką Sekcję Edukacji Obywatelskiej przy UTW jako wzór organizacyjny zajmujący się nowatorską, bardzo potrzebną i niewątpliwie integrującą pokolenia dziedziną.

Symbolem X- letniej działalności UTW, na inaugurację nowego roku akademickiego 6 października, było posadzenie dęba o imieniu "Jubilat". Autorką pomysłu, któremu przyklasnął i pomógł w realizacji prezydent Marek Materek, jest wiceprezes Sekcji EO Anna Tokarska, której pomagali: Jerzy Krawczyk, Beata Pastuszka – matka chrzestna "Jubilata" oraz sponsor kamienia wraz z tabliczką, człowiek, na którego zawsze można liczyć Andrzej Wiśniewski. Gdy odłożono łopatę i otarto pot z czoła, okolicznościowe, krótkie z uwagi na nadciągającą chmurę przemówienia wygłosili: prezydent miasta Marek Materek, pierwsza prezes naszego UTW Magda Łodej, następująca po niej Elżbieta Nowak oraz obecna prezes Wanda Kołodziejczyk. "Jubilatowi" życzymy słusznych przyrostów, a słuchaczom udanego roku uniwersyteckiego.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ