Uroczyste ślubowanie i paradna musztra

Uczniowie klas mundurowych złożyli...

 

To była wyjątkowa uroczystość. Uczniowie szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego z całego województwa przeszli ulicami Starachowic i na Rynku złożyli ślubowanie. 

Przysięga uczniów mundurowych klas pierwszych ZDZ od lat jest atrakcją miasta. Tegoroczne uroczystości odbyły się w sobotę - 14 października na starachowickim Rynku, gdzie w barwnym korowodzie przemaszerowano po intencyjnej mszy świętej w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Korowód prowadzony był przez orkiestrę wojskową z Radomia.

Na starachowickim rynku obecni byli przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, przybyła wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, Urząd Marszałkowski reprezentowała Beata Oczkowicz, a szkoły ZDZ prezes zarządu Jerzy Wątroba. W ich obecności, przy aplauzie mieszkańców, ślubowanie złożyli uczniowie, którzy naukę rozpoczęli we wrześniu br.

- To wielki dzień dla Zakładu Doskonalenia Zawodowego, ale też dla Starachowic. Dziś mieliśmy możliwość zobaczyć siłę klas mundurowych szkoły, która przygotowuje do życia i uczy patriotyzmu. Za to świadectwo miłości do ojczyzny dziękuję. Gratuluje tym, którzy dziś złożyli ślubowanie. Jestem przekonana, że wśród was jest wielu, którzy zasilą szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, które w naszym województwie już niebawem powstaną - powiedziała do zebranych wojewoda Agata Wojtyszek.

- Dzisiaj mamy podwójne święto, a biorąc pod uwagę wczorajszy jubileusz ZD,Z to nawet potrójne. Z okazji Dnia Nauczyciela, chciałabym w imieniu swoim, ale także marszałka Adama Jarubasa, złożyć najserdeczniejsze życzenia nauczycielom. Wam droga młodzieży życzę, żebyście w przyszłości wykonywali zawód, który wybierzecie z pasją i oddaniem. Życzę wam, drodzy uczniowie, żebyście pamiętali kim jesteście - mówiła Beata Oczkowicz z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

- Wypowiadając słowa roty ślubowania w obecności rodziców, wychowawców, nauczycieli, władz samorządowych oraz zaproszonych gości przysięgaliśmy na najwyższe wartości: patriotyzm, godność i honor. Za doświadczenie tak wyjątkowej chwili w imieniu uczniów klas pierwszych dziękujemy prezesowi Jerzemu Wątrobie, dyrekcji i nauczycielom, którzy pomagają nam spełniać marzenia - mówiła w imieniu uczniów Karolina Moryc.

Obecni na uroczystości uczniowie ZDZ z Kielc i Opatowa zaprezentowali pokaz musztry paradnej, a widzowie nagrodzili ich gromkimi brawami.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ