reklama

Kamienne gody biblioteki

Iłża

Iłża

Kamienne gody biblioteki

Iłża

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. 

Biblioteka powstała 1 września 1947 roku, na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami, jej historię przybliżyła uczestnikom jubileuszowej - 29 września, uroczystości Teresa Niewczas, dyrektor placówki od 1990 roku.

- Nieustannie zabiegamy o wzbogacanie księgozbioru poprzez zakup, nieodpłatne przekazanie książek od różnych wydawnictw oraz organizując kiermasze "Taniej książki". Współpraca z samorządem od początku układa się pomyślnie. Dzięki przychylności i bardzo dobrej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu oraz przychylności naszego księdza proboszcza Stanisława Stysia wszystkie zbiory biblioteki przykościelnej zostały zdigitalizowane i udostępnione w zbiorach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, które przeglądać można nie wychodząc z domu, czyli przez Internet. Od 2015 roku cała sieć iłżeckich bibliotek została skomputeryzowana wszystkie placówki pracują w systemie on- line – nie kryła satysfakcji pani dyrektor.

Pozyskany w roku 2016 grant, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura Bibliotek" oraz wsparcie lokalnego samorządu, pozwoliło w roku ubiegłym wbudować windę oraz dostosować pochylnię dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu placówka pokonała bariery architektoniczne. Oprócz podstawowej, typowo bibliotecznej działalności placówka, organizuje wiele konkursów, spotkań autorskich, spektakli teatralnych, lekcji bibliotecznych dla najmłodszych oraz młodzieży, a dla dorosłych warsztaty manualne, komputerowe a od tego roku uruchomiony został Dyskusyjny Klub Książki.

- Organizacja tych spotkań nie byłaby możliwa, gdyby nie bardzo dobra współpraca ze środowiskiem, a przede wszystkim z instytucjami kultury: z Muzeum Regionalnym, Domem Kultury, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz ze stowarzyszeniami Towarzystwem Ochrony i Promocji Zawodów Ginących, a także Iłżeckim Towarzystwem Naukowo – Historycznym. Dzięki tej współpracy udaje się organizować imprezy plenerowe takie jak Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej, Noc Świętojańską, a od tego roku Narodowe Czytanie czy też Akademię Pana Jana. Systematyczna i owocna jest współpraca z przedszkolami zarówno z Samorządowym Przedszkolem, jak i z Niepublicznym Przedszkolem Bajkowy Dworek. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pomogli nam w działalności placówki. Serdecznie wszystkim dziękuję – mówiła dyrektorka.

Słowa podziękowania oraz bukiet kwiatów pani dyrektor odebrała od Marka Łuszczka, zastępcy burmistrza Iłży. Zebrani goście skosztowali specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu w kształcie książki oraz wysłuchali koncertu Elżbiety Dębskiej. Publiczność była zachwycona.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ