Jubileuszowa ekspozycja

Iłża

Jubileuszowa ekspozycja

Ponad 50 prac plastycznych prezentowanych jest na indywidualnej wystawie twórczości Marty Wasatko otwartej w Galerii iłżeckiego Domu Kultury.

Ekspozycja stanowi przegląd ponad 20 - letniej działalności artystycznej iłżeckiej malarki. Wcześniej swoje prace prezentowała na przeglądach plastycznych i wystawach zbiorowych w Radomiu, Skierniewicach i Warszawie. Od wielu lat uczestniczy w letnich plenerach malarskich organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach oraz Dom Kultury w Iłży.

Marta Wasatko ciągle poszukuje własnych form wypowiedzi artystycznej. Posiada duży dystans do własnej twórczości, wynikający z wrażliwości na formę oraz treść artystycznych dokonań. Wystawa prezentuje prace o różnorodnej tematyce. Są i malownicze pejzaże, i zabytkowa architektura. Jednym z ulubionych wątków artystycznych są kwiaty i motywy przyrodnicze. Na wystawie eksponowane są prace przedstawiające rudbekie, irysy, anemony, tulipany, anturium oraz kwiaty polne. Artystka nie stroni też od prób portretowania oraz studiów martwej natury. Ekspozycja zawiera też motywy tematyki lokalnej.

Marta Wasatko od wielu lat związana jest z Iłżą, gdzie mieszka, chociaż z pochodzenia jest radomianką. Przez długi czas pełniła funkcje kierownicze w iłżeckim szpitalu. Jak często powtarza, jest też fanką "grodu pod basztą". Stąd też często motywy iłżeckie pojawiają się w jej twórczości.

Wernisaż wystawy wzbudził duże zainteresowanie w środowisku: przybyło wielu przyjaciół i znajomych autorki, licznie reprezentowana była też jej rodzina przybyła z odległych stron kraju. Słowa szacunku i uznania dla autorki wystawy przekazał wraz z okolicznościowym dyplomem i statuetką dyrektor Domu Kultury, Krzysztof Kozera. Nie zabrakło też kwiatów i gratulacji od uczestników uroczystości.

Za opiekę artystyczną nad mamą oraz promocję jej twórczości podziękowała dyrekcji i pracownikom Domu Kultury córka Barbara, na co dzień kierująca słynnym warszawskim liceum im. Stefana Batorego. Ekspozycja twórczości czynna jest do końca października br.

K.K.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ