Starosta powołała honorowy komitet obchodów

100-letnia rocznica odzyskania niepodległości w przyszłym roku

W numerze

Starosta powołała honorowy komitet obchodów

100-letnia rocznica odzyskania niepodległości w przyszłym roku

 

Na tę okoliczność zwołano w minionym tygodniu w Starostwie konferencję prasową.

Rocznica dopiero w 2018 r., ale jej doniosłość wymaga wielu przygotowań. Starosta Danuta Krępa powołała więc komitet obchodów, pod honorowym mecenatem posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca i proboszcza parafii p.w. Wszystkich Świętych, ks. Marka Janasa. Do tego gremium zostaną zaproszeni m.in. prezydent miasta, wójtowie okolicznych gmin, kombatanci, osoby represjonowane oraz honorowi obywatele Starachowic. Uroczysta inauguracja pracy komitetu odbędzie się podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada.

Starosta podkreśliła, że zarówno poseł Krzysztof Lipiec, jak i ksiądz Marek Janas, to osoby bardzo zaangażowanie w propagowanie idei pamięci historycznej.

- Wspomnę o odbudowie Panteonu Pamięci Narodowej przy kościele p.w. Wszystkich Świętych. To miejsce utrwala pamięć o ludziach szczególnie zasłużonych (...). Chcemy, aby Święto Niepodległości w przyszłym roku, było szczególnie radosnym. Chcemy zaangażować w jego obchody mieszkańców Starachowic, szczególnie młodzież - powiedziała starosta Danuta Krępa.

- To jest ważny moment w życiu narodu, jak i naszej ziemi świętokrzyskiej. Wyrażamy nadzieję, że wzorem ojców niepodległości, wspólnie, niezależnie od światopoglądu, będziemy cieszyć się i świętować ten jubileusz. Wolna Polska jest najważniejszym dobrem dla każdego z nas. Niepodległość nie może być tylko pojęciem historycznym. Niepodległość nie została dana raz na zawsze (...). Data 11 listopada powinna nas jednoczyć dla wspólnego dobra - dodał ksiądz Marek Janas.

- Inicjatywa powołania honorowego komitetu w powiecie starachowickim to rzecz bardzo ważna. Chodzi o to, aby 2018 rok, który jest rokiem niepodległości, tu, w Starachowicach, był upamiętniany. Wartość niepodległości była bliska różnym obozom politycznym. Ziściła się ponad podziałami politycznymi. Jestem przekonany, że w tę inicjatywę zostanie też zaangażowana młodzież, bo to dla nich jest to czynione (...). Polacy muszą stanąć na wysokości zadania i zamanifestować swoją przynależność do dumnego, polskiego narodu, który o swoją niepodległość musiał walczyć. Pamięć o niepodległości trzeba pielęgnować i jestem przekonany, że rok 2018 utkwi nam bardzo mocno w pamięci, jako rok z wielkim przesłaniem niepodległościowym - mówił poseł Krzysztof Lipiec

Starosta Danuta Krępa wyraziła nadzieję, że obchody święta niepodległości będą miały szczególny wymiar i uda się w nie zaangażować, jak największą liczbę mieszkańców.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ