Pacjenci pytają - szpital odpowiada

Co będzie, jak PAKS -u nie będzie ?

 

W artykule "Walcząc o Kliniki, walczymy o siebie!" zadaliśmy dyrekcji szpitala pytania, które nurtują pacjentów Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach. W obliczu widma zamknięcia Klinik wciąż pozostają aktualne.

Zarząd Powiatu w Starachowicach, 30 sierpnia br. odwołał z funkcji dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Grzegorza Fitasa. Na jego miejsca została powołana Katarzyna Arent, która p.o dyrektora będzie do czasu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko. Choć pytania skierowane były do człowieka, który obwiniany jest za obecną sytuację Klinik Serca, odpowiedzi udzieliła dyrektor Arent.

- Polsko - Amerykańskie Kliniki Serca stanowiły do tej pory konkurencję dla oddziału kardiologii szpitala w Starachowicach. Dlaczego dyrekcja PZOZ w Starachowicach nie zgodziła się na podwykonawstwo Klinik Serca w zakresie chirurgii naczyniowej?

- Do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie wpłynęła żadna formalna propozycja w tym zakresie.

- Czy PZOZ w Starachowicach jest w stanie przejąć i zapewnić należytą opiekę wszystkim pacjentom PAKS, zarówno kardiologicznym, jak i po zabiegach naczyniowych?

- Należy zauważyć, że Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zapewnia pacjentom Starachowic jak i ościennych powiatów kompleksową opiekę medyczną w zakresie kardiologii, realizowaną na najwyższym poziomie. Jednocześnie informuję, że w zakresie chirurgii naczyniowej Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej realizuje i nadal będzie realizował kompletną diagnostykę medyczną. Określone procedury z przedmiotowego zakresu, podmiot leczniczy świadczy w ramach Oddziału Chirurgicznego Ogólnego.

- Czy pacjenci, którzy mają wyznaczone terminy wizyt w poradni na miesiące: październik, listopad, grudzień 2017, zostaną w tych miesiącach przyjęci w Poradni Kardiologicznej PZOZ w Starachowicach?

- Należy wskazać, iż zgodnie z komunikatem Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z 1 września 2017 roku, okres obowiązywania umów /zakresów z rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS), które nie zostały zakwalifikowane w ramach systemu PSZ do tzw. sieci szpitali, po wyrażeniu zgody przez poszczególnych świadczeniodawców, zostanie przedłużony do 30 czerwca 2018 roku. Powyższe pozwoli na kontynuację leczenia pacjentów po 1 października 2017 roku u tego samego świadczeniodawcy.

- Czy pacjenci, którzy mają zlecone badania: Holter, echo serca, bieżnia, EKG i inne w najbliższych miesiącach 2017 roku, będą mieli wykonane te badania w wyznaczonym przez PAKS terminie?

- Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach prowadzi zapisy na badania na podstawie skierowań dostarczanych przez pacjentów. Badania EKG wykonywane są rutynowo przed każdą wizytą pacjenta w Poradni Kardiologicznej, zaś na badania typu Holter, echo serca, bieżnia, okres oczekiwania wynosi około miesiąca.

- Co z pacjentami, którzy trafią na SOR starachowickiego szpitala i będą potrzebować natychmiastowej pomocy chirurga naczyniowego, bo do tej pory byli przyjmowani i leczeni przez AHP?

- Wszelkie stany ostre, wymagające pilnej interwencji z zakresu chirurgii naczyniowej, będą kierowane, tak jak dotychczas, do ośrodków referencyjnych tj. Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz Szpitala Specjalistycznego Św. Łukasza w Końskich. Na dzień dzisiejszy podmiot leczniczy realizuje świadczenia medyczne w tym zakresie.

Zadzwoniliśmy do rejestracji Poradni Specjalistycznych działających w szpitalu, by dowiedzieć się, jak będzie wyglądać procedura przyjmowania pacjentów Klinik Serca od 1 października 2017 roku. Z informacji uzyskanych od pracownika wiemy, że aby zapisać się do szpitalnej Poradni Kardiologicznej należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Termin przyjęcia, który nam zaproponowano, to listopad - grudzień 2017 roku. Tyle, że tych pacjentów nie będzie kilkunastu czy kilkudziesięciu. Mówimy o setkach ludzi. Czy dla wszystkich znajdzie się miejsce, przysłowiowo "tu i teraz"?

Najbliższe tygodnie pokażą, jaka jest rzeczywistość. Czekamy na sygnały od Państwa.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ