"Dziesiątka" najlepsza w informatycznej edukacji

Sukces starachowickiej szkoły

Wdrażanie innowacyjnych i twórczych pomysłów, to jeden z wyznaczników Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach.

 

W roku szkolnym 2016 / 2017 „Dziesiątka” z powodzeniem rozpoczęła naukę programowania według projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej ph. „Pilotaż Programowania - wprowadzającego i sprawdzającego w praktyce szkolnej naukę programowania”. Młodzi programiści oraz ich nauczyciele zostali wyróżnieni przez zespół konkursowy ministerstwa i znaleźli się w gronie 16 szkół ze wszystkich województw. Uroczysta gala wręczenia nagród dla najlepszych, odbyła się w miniony czwartek (28 września) w Warszawie. Szkoła otrzymała dyplom, a w nagrodę czytnik e-book.

- Ze 1600 projektów do finału weszło i wyróżnionych zostało tylko 16 szkół - powiedziała GAZECIE Renata Samela, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach.

- Cieszymy się bardzo, jesteśmy dumni z tego, że znaleźliśmy się w tak prestiżowym gronie. To kwintesencja świetnie prowadzonych innowacyjnych, nowatorskich zajęć. Ambitnych planów, jakie sobie założyliśmy (...). Żyjemy w informatycznym świecie, od którego nie ma odwrotu. Chcemy pokazać dzieciom, jak w sposób bezpieczny i kreatywny można korzystać z technologii informacyjnej. Stąd wiele działań w tym kierunku, które jednocześnie uczą logicznego myślenia, współpracy w grupie, tolerancji, aktywności, rozwijają nie tylko informatycznie, ale uczą też np. czytania ze zrozumieniem.

Młodzi programiści ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach tworzą nie tylko animacje, ale również gry komputerowe. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów, zarówno młodszych, jak i starszych klas.

- Do pilotażu przystąpiliśmy zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa w klasach pierwszych i w klasach czwartych. Z młodszymi klasami ja prowadziłam zajęcia, ze starszymi dziećmi Andrzej Ośmiałowski - powiedziała GAZECIE Irmina Domagała - Gront, nauczycielka SP 10.

- Te zajęcia były elementem nauczania informatyki. Ponieważ chcieliśmy włączyć pilotaż w innych klasach, to zajęcia w swoich klasach prowadziły również Dorota Dąbrowska i Agnieszka Bojara

Irmina Domagała - Gront wraz z Andrzejem Ośmiałowskim napisali tzw. innowację pedagogiczną „Programowanie na wesoło”, która po akceptacji Kuratorium Oświaty w Kielcach została wdrożona i prowadzona jest wraz z pilotażem programowania podczas lekcji informatyki. Dlatego dzieci mają możliwość kontynuowania zajęć w starszych klasach.

- Dzięki programom Baltie i Scratch dzieci tworzą animacje, jest dźwięk, kolor, jest ruch, dzieci dodają dialogi. Po prostu tworzą całe scenki sytuacyjne - opowiada Irmina Domagała - Gront.

- Starsi uczniowie podczas zajęć mogą dzielić się swoimi pomysłami z dziećmi z innych szkół, miast a nawet z innych państw. Wymieniają się doświadczeniami.

Dzieci swoje umiejętności wykorzystują nie tylko podczas lekcji informatyki, ale również podczas zajęć z robotyki, które prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 10.

- Te zajęcia są bardzo aktywizujące. Nie ma tak, że ktoś siedzi i nic nie robi. Najczęściej pracujemy w grupach, więc jest i dyskusja, prawie „awantury”, jak to zrobić, by było lepiej, najlepiej - mówi Andrzej Ośmiałowski, nauczyciel informatyki SP 10.

- W tym roku szkolnym planujemy udział w konkursach informatycznych, które będą organizowane dla szkół. Zobaczymy, jak sobie nasi podopieczni poradzą. Myślę, że dadzą sobie radę.

Zasługi nauczycieli podkreśla dyrektor Renata Samela.

- Ten sukces, to przede wszystkim pasja nauczycieli. Ich otwarcie na innowacje, chęć i umiejętność zarażenia dzieci pasją i ukierunkowanie na to, co jest istotne (...). Tam, gdzie jest nauczyciel z pasją, tam jest zarażenie tą pasją uczniów. Nasi uczniowie z ogromną chęcią korzystają z tych zajęć, to oznacza, że ten zapał został rozwinięty. Dziecko, które widzi zafascynowanego tematyką nauczyciela, to przejmie od niego pasję do nauki - podkreśla dyrektor Samela.

W województwie świętokrzyskim w zeszłym roku szkolnym próbę nauki programowani podjęło blisko 300 placówek szkolnych. W nowym roku szkolnym programowanie weszło do podstawy nauczania informatyki w każdej szkole. Nasza „Dziesiątka” już teraz okazała się tą najlepszą w całym regionie. Nauczycielom i uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ