VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie J

Wieści z gmin

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie J

uż cztery z pięciu zaplanowanych w tegorocznej siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów 2017 koncertów za nami.

Trzy pierwsze koncerty – stojące na wysokim poziomie spotkania z obiecującym artystą Michałem Michalskim, charyzmatycznym Łotyszem Georgisem Osokinsem i doświadczonym wirtuozem klawesynu Markiem Toporowskim - zachwyciły publiczność i stały się znakomitym preludium dla pozostałych dwu koncertów. Uczestnicy wysłuchali zarówno krótkich utworów – skomponowanych przez J. S. Bacha, głównie dla celów pedagogicznych inwencji dwu i trzygłosowych, jak i nieszablonowych interpretacji sonat czy suit.

W sobotę - 23 września w wąchockim opactwie wystąpiła jedna z największych osobowości w muzycznym świecie, wirtuoz wiolonczeli Mischa Maisky. Koncert nagrywany był przez Telewizję Polską i Polskie Radio. Z tej okazji zadbano o nadzwyczajne oświetlenie kościoła klasztornego. Grającego Mistrza, a także naścienne malunki można było zobaczyć w blasku świec i kolorowych reflektorów.

Festiwal zamknie 30 września (godz.20.00) występ duetu skrzypków – Koreanki Bomsori Kim i Japończyka

Sejii Okamaoto, którzy w ubiegłym roku zdobyli ex aequo drugą nagrodę XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Festiwal, jak co roku, odbywa się na terenie zabytkowego Opactwa oo. Cystersów w Wąchocku. Wspaniała architektura z pięknymi zdobieniami we wnętrzu kościoła św. Floriana, mistyczny nastrój miejsca, a także znakomita akustyka gwarantują słuchaczom niezapomniane wrażenia.

Zaplanowane na 22-24 września, jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi, loty balonowe nad Wąchockiem, organizowane wspólnie z Aeroklubem Warszawskim, zostały ze względu na pogodę przeniesione na kolejny umożliwiający odbycie balonowej fiesty weekend.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ