Dofinansowanie wymiany kotłów

Program ZORZA

W numerze

Dofinansowanie wymiany kotłów

Program ZORZA

 

Program "ZORZA" – Czyste powietrze nad Świętokrzyskiem jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany kotłów grzewczych na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne.

Dofinansowanie może wynieść 25 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie może być wyższe niż 3 tys. złotych w przypadku wymiany kotła i 4 tys. złotych w przypadku pozostałych zadań. Załatwienie dotacji jest ułatwione, bowiem na mocy podpisanego w minionym tygodniu porozumienia, wszystkie formalności można załatwić w Referacie Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

- Porozumienie podpisujemy dlatego, żeby jak najwięcej mieszkańców naszego miasta chciało wymienić swoje piece na nowsze lub podłączyć się do sieci i zrezygnować z pieców na paliwo stałe, które zanieczyszczają atmosferę - skomentował prezydent Marek Materek.

- Program uruchomiliśmy po to, żeby zadbać o powietrze w województwie świętokrzyskim. Gmina Starachowice jest jedną z pierwszych, która podpisuje z nami takie porozumienie. Służy ono temu, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do tych środków. Nam zależy, żeby do tego programu przystąpiła jak największa liczba mieszkańców województwa - dodał Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW.

Wnioski o dofinansowanie można składać do wyczerpania się środków na ten cel, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Na cały program fundusz ma zabezpieczone 2,5 mln złotych. Dofinansowanie udzielane jest po przeprowadzeniu prac remontowych i udokumentowania kosztów fakturami.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ