Żywa lekcja historii

Dzień Sybiraka i rocznica agresji ZSRR na Polskę

W numerze

Żywa lekcja historii

Dzień Sybiraka i rocznica agresji ZSRR na Polskę

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, starachowicki Związek Sybiraków oraz władze miejskie, zorganizowali w mieście obchody Dnia Sybiraka i upamiętnienie 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. 

W Szkole Podstawowej nr 9 odbyła się żywa lekcja historii, a gościem specjalnym był Kazimierz Dziekoński, który opowiedział uczniom o latach zesłania na Syberię. Pod Krzyżem Katyńskim spotkali się natomiast kombatanci, przedstawiciele instytucji i władz samorządowych. Tablicę epitafijną policjanta Władysława Drożdżała z Gadki, zamordowanego wiosną 1940 roku w Twerze, odsłonił przewodniczący Związku Sybiraków Kazimierz Dziekoński z Marianem Drożdżałem, bratankiem zamordowanego policjanta, radnym gminy Mirzec

Janem Raczyńskim i Jadwigą Markiewicz, sołtysem wsi Gadka. Sylwetkę zamordowanego policjanta przybliżyli zebranym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9, a ksiądz kanonik Marek Janas pomodlił się w intencji Sybiraków oraz poświęcił upamiętniającą go tabliczkę. Uroczystość zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów oraz zapaleniem zniczy pod Krzyżem Katyńskim.

W intencji Sybiraków i wszystkich Polaków poległych na nieludzkiej ziemi odprawiono mszę w kościele p.w. Wszystkich Świętych.

(K.K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ