Noce teatralne

Fascynujące spektakle

W numerze

Noce teatralne

Fascynujące spektakle

 

To był magiczny wieczór. W piątek, 15 września odbyła się VII edycja Nocy Teatralnych. 

Hala Spustowa Muzeum Przyrody i Techniki zapełniła się miłośnikami teatru. Choć na zewnątrz panował chłód, na sali było czuć emocje związane z występami młodych ludzi. Widzów powitała i w nastrój wprowadziła Lidia Pokuszyńska.

Gdy zgasły światła, na scenie pojawił się Teatr Doraźny z Ostrowca Świętokrzyskiego - grupa młodych aktorów amatorów lubiących eksperymentować formą. "Dzień ósmy" to spektakl, w którym z chaosu panującego na początku, wyłaniały się elementy teatru przedmiotu. Atutem sztuki była muzyka grana na żywo.

Po antrakcie zaprezentował się starachowicki Teatr "Team", działający przy Starachowickim Centrum Kultury. "Ona była jak piwo" na podstawie książki Katarzyny Grocholi pt. "Przegryźć dżdżownicę", to studium myśli kobiety, która musi poradzić sobie z uczuciami do mężczyzny. Trzy osoby na scenie, prosta scenografia i słowo, to ono było najważniejsze.

Teatr Panopticum z Lublina kolejny raz wystąpił podczas Nocy Teatralnych. W tegorocznej edycji wydarzenia zaprezentował spektakl "Terapia". Historia, którą przedstawili toczy się w szpitalu psychiatrycznym. Motyw śmierci poruszony w przedstawieniu początkowo jawi się w formie satyry, by w drugiej części przejść do refleksyjnej zadumy. W spektaklu słowo łączy się muzyką.

Na finał widzowie Nocy Teatralnych obejrzeli monodram Mateusza Nowaka z Lublina. Aktor jest zdobywcą blisko siedemdziesięciu indywidualnych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach recytatorskich i festiwalach teatralnych. Do Starachowic przyjechał z monodramem "Żertwa". Spektakl przywołuje czasy stalinizmu w Polsce, okrutny czas stalinowskich więzień. Bohater wykorzystując fragmenty tekstów Aleksandra Watta, Adama Mickiewicza i Piotra Woźniaka wprowadza odbiorców w świat, do którego dostęp jest utrudniony.

Organizatorem 7 Nocy Teatralnych było Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ