Przyjaciele zza Odry

W II LO

W numerze

Przyjaciele zza Odry

W II LO

 

Prawie 20-letnia wymiana uczniowska II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Starachowicach z Gymnasium Antonianum w Vechcie trwa. W minionym tygodniu nasi licealiści gościli kolejną grupę niemieckiej młodzieży.

Wymiany wspiera Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Do 30 września br. Niemcy są w Polsce, a od 21 do 24 września gościli w Starachowicach. Wizytę zainaugurowało spotkanie w Hali Lejniczej MPiT, na którym obecna była starosta Danuta Krępa oraz władze powiatu Vechta, ze starostą Herbertem Vinkenem, także dyrektor Gymnasium Antonianum w Vechcie Juge Wenzel, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, Tadeusz Szczepański i opiekunowie wymiany: Dominika Gorzkowska, Luiza Wójcik, Maria von Wahlde, Bernd Meyer-Berg.

Danuta Krępa przybliżyła gościom historię współpracy niemieckiej szkoły z II LO, którą zapoczątkowano w 1998 roku. Zachęciła do zapoznania się z pięknymi okolicznymi atrybutami, takimi jak Wielki Piec czy Opactwo Cystersów i wręczyła delegacji z Vechty upominki. Niemieccy samorządowcy też odnieśli się do historii polsko-niemieckiej, stwierdzając, iż trzeba zapomnieć o tamtych bolesnych wydarzeniach i skupić się na przyszłości i wzajemnej współpracy.

Goście zwiedzili Muzeum Przyrody i Techniki, nasze miasto i okolice, a 25 września, wyruszyli do Warszawy, gdzie spędzą 5 dni w ramach projektu „Zachować pamięć 2017”. (K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ