Gminne święto plonów

Mirzec

Gminne święto plonów

Gminne Dożynki świętowano w tym roku w Marcinkowie. W sobotę, 2 września, rolnicy z gminy Wąchock dziękowali za plony. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego pochodu.

Starostami tegorocznych dożynek gminy Wąchock byli Anna Szlęzak i Leszek Stępień, a barwny korowód dożynkowy prowadzili strażacy ochotnicy z OSP Marcinków, na zabytkowej lawecie strażackiej wieźli wieniec tej miejscowości, a przygrywała im kapela ludowa.

W Marcinkowie uczestników pochodu powitał o. Benedykt z Opactwa Cystersów w Wąchocku, który odprawił mszę świętą w podziękowaniu za tegoroczne plony. Po nabożeństwie korowód przemaszerował przed Wiejski Dom Kultury, gdzie gości powitały gminne władze, na czele z burmistrzem Jarosławem Samelą. Obecni byli także przedstawiciele samorządu: przewodniczący rady Adrian Malinowski wraz z zastępcami: Zdzisławem Przygodą i Grzegorzem Retkowskim. Byli także: dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Marian Susfał i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie, Elżbieta Pastuszka.

Burmistrz Samela przyjął od starostów dożynkowy chleb, obdarował nim sołtysów i dziękował rolnikom za ofiarną pracę i plony, a reprezentujący społeczność marcinkowską radny Andrzej Cioroch podziękował włodarzom za dotychczasowe inwestycje na ich terenie.

O dobrą zabawę licznie zebranej publiczności zadbały zespoły ludowe, a wszystko to w ramach VI Marcinkowskich Spotkań z Folklorem, które poprowadził Krzysztof Pecelt. Dożynki zwieńczyła degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowa i zabawa w rytm przebojów granych przez zespół Damy Radę Marka Samsonowskiego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ