Zmodernizują też przejścia dla pieszych

Starachowice bezpieczne w praktyce

W numerze

Zmodernizują też przejścia dla pieszych

Starachowice bezpieczne w praktyce

 

Gmina znowu dostała dotacje i rozbuduje przejścia dla pieszych. Tylko dwa!

To już kolejne projekty Gminy Starachowice, nawiązujące do poprawy bezpieczeństwa w mieście. Prezydent oficjalnie obwieścił 15 września br. ich realizację. „Starachowice Bezpieczne w Praktyce IV PASY”, oszacowany na 18 tys. złotych z dofinansowaniem 10 tys. zł, zakłada rozbudowę i modernizację dwóch przejść aktywnych dla pieszych w miejscach niebezpiecznych: przy ul. Jana Pawła II przed Szkołą Podstawową nr 13 i przy ul. Konstytucji 3 Maja, przed budynkiem poczty. Zamontowane tam zostaną dwa zestawy znaków informujących o przejściu dla pieszych, które wyposażone będą w pulsatory, ponadto pojawia się systemy pasywnej podczerwieni reagującej na ruch pieszy oraz panel fotowoltaiczny wraz z akumulatorem do magazynowania energii. Modernizacja przejść dla pieszych ma zakończyć się do 31 października.

Na drugi projekt gmina otrzymała 100 tys. zł dofinansowania (koszt całkowity 154 tys. zł). Przeznaczone będą na zakup syreny alarmowej, rozbudowę miejskiego monitoringu wizyjnego o dodatkowe stanowisko operatora w Komendzie Powiatowej Policji, a także na organizację pokazów pierwszej pomocy oraz zakup defibrylatora, który będzie służył zabezpieczeniu imprez masowych organizowanych w mieście. Z tej puli zakupione też będą czujniki tlenku węgla, które trafią do mieszkańców Starachowic.

- Statystyki pod tym względem są przerażające. Badania pokazały, że ponad połowa Polaków uważa, że tlenek węgla można wyczuć po jego charakterystycznym zapachu, co jest kompletną bzdurą. Jedyne co może uratować mieszkańców, to czujki tlenku węgla. Chcielibyśmy w tym roku przerwać fatalną passę, bo przez ostatnie 10 lat co najmniej jedna osoba rocznie ginie na skutek oddziaływania dwutlenku węgla - powiedział st. kpt. Marcin Nyga ze starachowickiej straży pożarnej.

- Czujniki będą dostępne dla mieszkańców zamieszkujących zasoby socjalne i komunalne miasta. Wszyscy, którzy się zgłoszą do Referatu Lokalowego, dostaną taki czujnik w użyczenie. Szkolenie z zakresu ich obsługi będą prowadzić strażacy oraz strażnicy miejscy - powiedział koordynator projektu Piotr Ambroszczyk.

Oficjalna inauguracja projektu odbyła się na osiedlu Południe, gdzie planowana jest w ramach projektu „Rozbudowa placu zabaw o element „wóz strażacki” jako forma promocji Straży Pożarnej – utrwalanie pozytywnego wizerunku strażaka wśród najmłodszych”. W zorganizowanym z tej okazji pikniku uczestniczył prezydent Marek Materek, komendant powiatowy straży pożarnej Wiesław Ungier oraz podopieczni przedszkola w tej części miasta.

- W tym roku szkolnym stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego współpracujemy z wieloma instytucjami. Dzisiaj spotykamy się ze strażakami i jest to pierwszy taki bardzo ważny dla nas moment. W planach mamy także spotkanie z policją - zapowiedziała Elżbieta Czerw, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 10 w Starachowicach.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ