Tysiąc osób z prawem do emerytury

Od 1 października br.

Na okładce

Tysiąc osób z prawem do emerytury

Od 1 października br.

 

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostaje obniżony do 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn). W województwie świętokrzyskim już złożono blisko 4 tysiące wniosków. 

W Polsce z tego prawa skorzystać może około 331 tysięcy osób, w naszym województwie ponad 13 tysięcy, a w powiecie starachowickim dokładnie 1018 osób.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. W tym celu od początku lipca we wszystkich placówkach ZUS w uruchomione zostały stanowiska doradców emerytalnych. Przez całe wakacje doradcy wyjaśniali klientom, potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczali w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy. Tym samym pośrednio doradcy podpowiadali, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia - mówi GAZECIE Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału ZUS.

Wniosek o wyliczenie emerytury można składać na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zatem pierwsze zaczęły już spływać 1 września. Tego dnia w powiecie starachowickim o wyliczenie wysokości emerytury zgłosiło się 70 potencjalnych emerytów. Do 13 września zawnioskowało o to 409 osób, a tych, którzy do końca roku nabędą prawa emerytalne w myśl nowych przepisów jest w naszym powiecie nieco ponad tysiąc. Złożenie wniosku o wyliczenie wysokości emerytury nie jest jednoznaczne z przejściem w stan spoczynku. O tym czy i kiedy przejść na emeryturę decyduje tylko i wyłącznie dana osoba.

- Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego oraz zapisania na koncie w ZUS jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale może mieć wpływ na jej wysokość - mówi Paweł Szkalej.

- Komplet dokumentów, który należy dołączyć do wniosku jest uzależniony od tego, czy ubezpieczony ma już ustalony kapitał początkowy, czy nie. Jeśli mamy ustalony kapitał, nie musimy już składać żadnych dokumentów dodatkowych do wniosku. Jeśli natomiast nie mamy ustalonego kapitału początkowego musimy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach - dodaje.

Doradcy emerytalni często napotykają na pytania, czy emeryt może dorabiać do emerytury i czy obowiązują w takich przypadkach jakieś limity.

- Emeryt w celu podjęcia wypłaty emerytury musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy, nie dotyczy to emerytur z urzędu. Następnie może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u tego samego lub innego pracodawcy. Jeśli chodzi o dorabianie do emerytury, to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, nie obowiązują limity zarobków i można zarobkować bez ograniczeń - informuje rzecznik kieleckiego ZUS.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ