Pierwsze takie zawody w Polsce

Swimrun Wióry 2017

Informacje sportowe

Pierwsze takie zawody w Polsce

Swimrun Wióry 2017

Swimrun to dyscyplina sportu wywodząca się ze Szwecji i kompletnie nie znana w Polsce, choć w naszym kraju ma już swoich zwolenników. Ogólnie mówiąc to połączenie pływania i biegu w parach. Pierwsze oficjalne zawody w naszym kraju rozegrano 3 września na zbiorniku Wióry w gminie Pawłów.

To wydarzenie bez precedensu. W niedzielę, 3 września na zbiorniku Wióry odbył się pierwszy w Polsce Swimrun Wióry 2017. To dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa, którą najogólniej można nazwać dyscypliną wytrzymałościową. Chodzi o jak najszybsze pokonanie trasy biegowej i pływackiej, ale rywalizacja odbywa się w parach, tak więc wynik nie jest zależny od nas samych, ale też od naszego partnera. Honorowy patronat nad zawodami organizowanymi w powiecie starachowickim objęła Ambasada Szwecji w Warszawie.

- Swimrun to młoda dyscyplina sportu pochodząca ze Szwecji łącząca bieganie z pływaniem i rywalizacją w parach. Zawody rozgrywane są w czystych, dzikich i pięknych miejscach. Pływanie odbywa się na otwartych zbiornikach wodnych, a odcinki biegowe po terenach je okalających. Swimrun to najszybciej w tym momencie rozwijająca się dyscyplina sportów wytrzymałościowych na świecie, obecnie swimrunowe wyścigi organizowane są w kilkudziesięciu państwach na świecie i każdego roku do rodziny swimrun dołączają nowe kraje. W tym roku dołączyła także Polska - mówi GAZECIE Jędrzej Maćkowski, organizator zawodów w gminie Pawłów.

Organizatorami imprezy byli wspominany już Jędrzej Maćkowski oraz Rafał Bebelski czyli pierwszy polski swimrun team. Polski team w zeszłym roku debiutował na tego typu zawodach w Norwegii. Przy organizacji zawodów pomocą wykazały się lokalne samorządy na czele z włodarzami Pawłowa, Kunowa i Waśniowa, a także Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Za zabezpieczanie zawodów odpowiadała Starachowicka Grupa Ratownictwa Wodnego.

- Impreza Swimrun Wióry 2017 zakończyła się pełnym sukcesem. Nad Wióry przybyło około 90 zawodników z całej Polski, a także z zagranicy. Mieliśmy przyjemność gościć wiele osobistości ze świata sportu, w zawodach uczestniczyli m.in. była drużynowa mistrzyni Polski w kajakarstwie górskim Joanna Garlewicz, a także Piotr Biankowski, pływak ekstremalny, triathlonista oraz rekordzista Polski w pływaniu w zimnej wodzie na dystansie 1 mili. Także po stronie niesamowitych wolontariuszy mieliśmy mistrzów. Pomagał nam m.in. Wojciech Probst, medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich na ultra dystansie - dodaje Jędrzej Maćkowski.

Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, sprint (10 km) oraz long.(około 33 km). W pierwszym przypadku do przepłynięcia była trasa o długości 2 kilometrów i bieg na dystansie 8 kilometrów, w drugim proporcjonalnie 4,6 km oraz 28 km. Z krótszą trasą najlepiej poradzili sobie Jacek Śliwiński i Edyta Korczak (UKS Dwójka Tczew), którzy 10 kilometrów pokonali w czasie 1:21:17, drugie miejsce zajęli Zuzanna Gasiewska i Piotr Biankowski (Blue Power Team, Rumia), a trzecie Mateusz Błaszczyk i Jakub Brzóska (TS Akwedukt Kielce, Oblęgorek). Z kolei na dystansie 33 kilometrów najlepsi okazali się Joanna Garlewicz i Bartłomiej Czyż (Goswimrun.pl Team, Kraków), którzy na mecie uzyskali czas 4:16:39. Drugie miejsce przypadło parze Emil Wydarty i Maciej Żywek (Elkapitano.pl, Gdańsk), a na najniższym stopniu podium znaleźli się Tomasz Sakuta i Wojtek Ptak (Triathlon Mietków Team/Litwin Triathlon Team, Wrocław).

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ