Dakarowy "star" jak nowy

W numerze

Dakarowy "star" jak nowy

Rywalizował w rajdzie Paryż-Dakar w 1988 roku i jest w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wygląda identycznie.

Jest jednym z najważniejszych eksponatów starachowickiego muzeum. Zaraz po rajdzie został wizerunkowo zmieniony, a wpływ na niektóre zmiany miał także czas. Władze muzeum zdecydowały o renowacji ciężarówki.

- Przywrócenie oryginalnych elementów może wydaje się kosmetycznym zabiegiem, ale nie było to wcale takie proste. Chcieliśmy te wszystkie elementy odtworzyć w technologii, jaką wykorzystywano w latach 80-tych. Posłużyliśmy się także wiedzą osób z zewnątrz, aby wszystko jak najlepiej odwzorować. Naszym doradcą był Ryszard Mikurda, znany redaktor i znawca sportów motoryzacyjnych i rajdu Paryż-Dakar. Firmy Kamea z Kielc i Rafalski Plandeki ze Starachowic pomogły nam wszystko wiernie odwzorować. Było to trudne wyzwanie, ale zostało zrealizowane i teraz "star" wygląda identycznie jak w momencie startu w rajdzie Paryż-Dakar - powiedział GAZECIE dyrektor muzeum, Paweł Kołodziejski.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ