Legenda STAR-a na ulicach miasta

W numerze

Legenda STAR-a na ulicach miasta

Zlot Pojazdów Zabytkowych 3. Legenda STAR-a, to nawiązanie do wyścigów samochodowych organizowanych w przeszłości i motoryzacyjnej historii naszego miasta. W tegorocznej edycji zlotu wzięło udział 70 załóg, czyli ponad 100 uczestników.

Idea Legendy STAR-a narodziła się dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy w Starachowicach odbył się zlot zabytkowych pojazdów. Inicjatorami imprezy były ówcześni włodarze powiatu starachowickiego, którzy widząc ogromne zainteresowanie zapowiedzieli, że impreza odbywać się będzie cyklicznie. W tym roku pierwszy weekend września zabytkowe pojazdy opanowały ulice miasta i powiatu starachowickiego.

Na terenie Muzeum Przyrody i Techniki 1 wrzenia br. zaczęły pojawiać się zabytkowe pojazdy. Były zarówno samochody, jak i motocykle. Te z niedalekiej przeszłości, jak chociażby popularne "maluchy", ale także wyprodukowane na początku XX wieku. Nie mogło zabraknąć starachowickich motywów, bo przecież Star to główne hasło tej imprezy. Był odrestaurowany Star 266R będący w zasobach starachowickiego muzeum i jeden z ważniejszych jego eksponatów. To tym pojazdem pierwsi Polacy w 1988 roku ukończyli prestiżowy rajd Paryż-Dakar. Był tez wojskowy Star 660, który przyjechał aż ze Słupska. Wszyscy wzięli udział z zręcznościowej jeździe o "Starachowickie Dinozaury", a wieczorem na terenie muzeum odbyła się konferencja pod hasłem "Wspomnień Czar". Był to wieczór poświęcony rajdom samochodowym organizowanym w przeszłości w naszym mieście.

Impreza w głównej mierze nawiązywała do wydarzeń z lat 70-tych ubiegłego wieku. I Rajd Stara odbył się w Starachowicach w 1974 roku. Rywalizacja sportowa pierwszego dnia imprezy polegała na rozpędzeniu się i zatrzymaniu jak najbliżej ściany. Ryzyko nie było duże, ponieważ ściana była ze styropianu. Starachowickie Dinozaury w kategorii motocykli wygrał Artur Kita (AVO Sport), a w kategorii samochodów najlepszy był Ryszard Krzysztofik (MG).

W sobotę odbyła się główna atrakcja 3. Legendy STAR-a, czyli parada ulicami miasta. Kawalkada zabytkowych pojazdów wyruszyła z ulicy Wielkopiecowej, a następnie Aleją Niepodległości oraz ulicami Miodową, 6 Września, Dwernickiego dotarła na ulicę Jana Pawła II, po drodze wzbudzając zachwyt wśród mieszkańców Starachowic, zarówno tych młodszych, dla których była to pierwsza okazja do zobaczenia z bliska takich pojazdów, ale też starszych, którzy takimi samochodami i motocyklami jeździli osobiście. Pierwsza załoga wystartowała w jeździe okrężnej według itinerera, czyli mapy zawierającej jedynie schemat jazdy z określonym kierunkiem. Zawodnicy mieli do pokonania trasę z ulicy Jana Pawła II do Pawłowa i z powrotem.

Kilka godzin później na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego, na odcinku od Starostwa Powiatowego do Hotelu Senator rozegrano STEMAR Weteran Moto Bieg, czyli jazdę na czas. Najlepszy w kategorii samochodów ciężarowych okazał się Frydrych Spadło (STAR 266 M22), wśród motocyklistów wygrał Karol Majer (Yamaha VIRAGO), a w kategorii samochodów triumfował Marek Pałacha (Mazda 323). Jeszcze tego samego dnia wieczorem parada przyjechała na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbywały się Dni Starachowic. Na tamtejszej scenie starosta starachowicki Danuta Krępa, która na miejsce przyjechała "dakarowym" Starem wręczyła puchary i wyróżnienia najlepszych kierowcom w rozegranych konkurencjach.

W niedzielę natomiast zabytkowe pojazdy prezentowały się dumnie na starachowickim rynku. Mieszkańcy mogli z bliska podziwiać te cuda motoryzacji, czasami zasiąść za kierownicą czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub wysłuchać pasjonującej historii od ich właścicieli. Nie jeden z tych pojazdów wiązał się z wieloma ciekawymi wydarzeniami.

Legenda STAR-a na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym powiecie. Za rok możemy spodziewać się jeszcze lepszej frekwencji.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ