Jak u Rydla na weselu

Narodowe Czytanie 2017

W numerze

Jak u Rydla na weselu

Narodowe Czytanie 2017

 

W całej Polsce, odbyła się 2 września VI edycja narodowego czytania. Tym razem Polacy w ogólnopolskim głosowaniu wybrali dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. Wesele. 

Pomysłodawcą akcji jest Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura, a zorganizował ją po raz pierwszy w 2012 r. prezydent Polski Bronisław Komorowski. Wówczas rodacy czytali "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w tegorocznej edycji dramat Stanisława Wyspiańskiego.

W bibliotece przy ulicy Kochanowskiego obok publiczności zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, instytucji kulturalnych oraz starachowickich stowarzyszeń. To właśnie oni wcieli się w postaci z najsłynniejszego utworu Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia, jakim było wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.

Starachowiczan powitały i Narodowe Czytanie prowadziły: Jolanta Sopińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Aneta Kordasiewicz, dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury.

W role Panny Młodej i Pana Młodego w starachowickiej adaptacji "Wesela" wcielili się, sekretarz miasta Beata Duda oraz Łukasz Gołda, kierownik działu animacji SCK. Wernyhorę brawurowo odegrał Andrzej Jacek Tarnowski. Również starosta starachowicki Danuta Krępa wzięła udział w Narodowym Czytaniu, przez kilka chwil stając się Radczynią.

W pozostałe role wcieli się m.in. dyrektor MDK Agnieszka Lasek - Piwarska (Haneczka), wiceprezydent miasta Jerzy Miśkiewicz (Gospodarz), kierownik "Plastusia" Magdalena Mroczek (Rachel), dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego Sylwester Kiełek (Chochoł) czy dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, Paweł Kołodziejski (Poeta).

W trakcie czytania "Wesela" mogliśmy poczuć się jak na prawdziwym weselu w podkrakowskich Bronowicach. Gościom na skrzypcach przygrywały dziewczęta z zespołu ludowego "Kukułeczka". Podczas spotkania wystąpił też zespół wokalno – muzyczny Szmelc Paka.

Każdy, kto przyszedł z własnym egzemplarzem "Wesela" otrzymał pamiątkową pieczęć.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ