Inwestują w drogi w mieście

Konferencja władz powiatu

W numerze

Inwestują w drogi w mieście

Konferencja władz powiatu

 

Starosta Danuta Krępa, wicestarosta Marek Pawłowski, dyrektor Wydziału Komunikacji Krzysztof Korus i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Leszek Śmigas zwołali konferencję prasową i mówili o bardzo ważnych inwestycjach drogowych powiatu.

Budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich w ciągu drogi wojewódzkiej nr 744 jest współfinansowana przez trzy samorządy, miejski, powiatowy i wojewódzki. Pierwotnie koszty miały wynieść łącznie 1,2 mln złotych, ale ostatecznie okazało się, że będą wyższe.

- Początkowo dotacja ze strony powiatu wynosiła 400 tysięcy złotych i tyle samo ze strony miasta oraz województwa. Po przetargu okazało się jednak, że ta kwota jest za niska. W związku z tym Starostwo dołożyło jeszcze 216 tysięcy złotych. To jest rondo na drodze wojewódzkiej, ale Starostwo współfinansuje tę inwestycję, ponieważ chcemy zapewnić mieszkańcom Starachowic poprawę w ruchu komunikacyjnym. Na ulicy Radomskiej odbywa się bardzo duży ruch, zgodnie z wyliczeniami w ciągu doby porusza się ponad 15 tysięcy samochodów To zadanie jest więc zadaniem bardzo ważnym - argumentowała starosta Danuta Krępa.

Inwestycją w dużym stopniu związaną z budową ronda w ciągu DW 744 jest budowa łącznika pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich a Iglastą oraz ronda (w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Szkolnej z Iglastą). Powstanie więc nowa droga i kolejne rondo, które mają znacząco wpłynąć na płynność ruchu w północnej części miasta.

- Rondo będzie kosztowało ponad 2,4 mln złotych i jest finansowane ze środków budżetu powiatu. Ma łączyć się z ulicą Batalionów Chłopskich, której budowa leży w gestii gminy Starachowice. To również będzie znacznie usprawnienie ruchu, a ponadto da możliwość dodatkowego dojazdu do szpitala. W przypadku dużego zakorkowania ulicy Radomskiej nie ma obecnie alternatywnego dojazdu do szpitala - dodała starosta starachowicki.

O parametrach technicznych budowanych rond mówił z kolei dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Starachowicach Leszek Śmigas.

- Oba ronda są bliźniaczo do siebie podobne i podobne do tych, które już funkcjonują na terenie Starachowic, jak na przykład rondo im. Lecha Kaczyńskiego. Będą miały promień zewnętrzny o długości 36 metrów, wewnętrzny 21 metrów, a szerokość jezdni, to 6 metrów. Wloty i wyloty będą tak skonstruowane, by samochody wysokotonażowe mogły się zmieścić. Rondo przy ulicy Radomskiej będzie tak skonstruowane, by w przyszłości była możliwość dobudowania kolejnego wylotu, na przykład na potrzeby Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. W przypadku ronda na skrzyżowaniu ulic Szkolnej z Iglastą parametry są identyczne, a dodatkowo wybudowane będzie około 217 metrów drogi dojazdowej do powstającego łącznika. Projekt połączenia obejmuje również chodniki, oświetlenie, ścieżkę rowerową oraz parkingi przy ZSZ nr 1 - poinformował Leszek Śmigas, dyrektor PZD.

Wicestarosta Marek Pawłowski zapewnił, że władze powiatu spotkają się z wykonawcą i będą rozmawiać, aby utrudnienia w ruchu były jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców.

- Rozważymy możliwości czasowego zamknięcia ulicy Szkolnej, ale my dokładnie w tej kwestii nie możemy się wypowiedzieć, tylko wykonawca, bo to on wie najlepiej, jakie rozwiązanie zastosować - mówił Marek Pawłowski.

- Przygotowano już znaki informujące, a gdy zapadnie ostateczna decyzja o zamknięciu konkretnego odcinka drogi, będą o tym informować kierowców - dodał dyrektor Wydziału Komunikacji, Krzysztof Korus.

Termin zakończenia prac przy łączniku wyznaczono na 15 listopada br., natomiast - zgodnie z umową - rondo na zbiegu ulic Szkolnej i Iglastej ma powstać do końca listopada br. Nie jest jednak wykluczone, że może się to stać wcześniej.

Wykonawcą prac jest firma Budromost Starachowice.

- Budromost realizuje wiele inwestycji, mamy zaufanie do tego wykonawcy i w moim odczuciu jest w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań, jakich się podjęła - stwierdziła starosta, Danuta Krępa.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ