Niezwykle barwne dożynki

W Mircu dziękowali za plony

Mirzec

Niezwykle barwne dożynki

W Mircu dziękowali za plony

 

Gminne Dożynki w Mircu rozpoczęła msza święta, podczas której dziękowano za zbiory, a później barwny korowód przemaszerował do amfiteatru przy Urzędzie Gminy, gdzie o wspaniałą zabawę zadbały gwiazdy wieczoru: kabaret OTTO i Ivan Komarenko.

Dziękczynną mszę świętą poprowadził proboszcz mirzeckiej parafii ksiądz Daniel Kobierski oraz główny celebrans, proboszcz z Osin ksiądz Dariusz Maciejczyk. Wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa ustawiono przed świątynią, zaś bochen chleba z tegorocznych zbiorów wnieśli do kościoła starostowie dożynek: Zofia Karczewska z Ostrożanki oraz Krzysztof Kawałek z Małyszyna Dolnego. We mszy licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy, obecni byli: wojewoda Agata Wojtyszek, starosta Danuta Krępa, przedstawiciele lokalnego samorządu z wójtem Mirosławem Sewerynem i radnymi oraz poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy.

Wójt Mirosław Seweryn podziękował księżom za odprawienie mszy świętej i rolnikom za ich codzienny trud pracy na roli, życząc udanych przyszłorocznych żniw, po czym pokroił bochen chleba i obdzielił nim wszystkich przybyłych do świątyni, obiecując, że jako gospodarz gminy będzie zawsze dzielił go sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło.

Uczestnicy dożynek przeszli w barwnym korowodzie ulicami Mirca do amfiteatru, gdzie swój dorobek artystyczny prezentowały lokalne zespoły ludowe: „Gromada” i „Sąsiedzi”, „Osinianki”, „Tychowianie”, KGW z Mirca, „Trębowianki”,

„Dolina Małyska”, „Jutrzenka” oraz „Kumosie”. Rozstrzygnięto też konkursy. W rywalizacji ph. „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyła Halina Stompor z Mirca Ogrodów, Jadwiga Rafalska - Kawalec została laureatką konkursu „Jawor – u źródeł kultury 2017”, a wyróżnienie trafiło do Ireny Zakrzewskiej z Osin, która wygrała konkurs na „Gawędziarza Roku” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przez kilkadziesiąt minut scenę opanowali najmłodsi artyści z Centrum Twórczości Ludowej w Osinach, dając popis swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Dla najmłodszych uczestników dożynek przygotowane zostały także adaptacje znanych bajek w wykonaniu profesjonalnych artystów. Na występ gwiazd wieczoru: kabaretu OTTO i wokalisty Ivana Komarenko, czekało jeszcze więcej widzów, a dali wspaniały koncert, znakomicie bawiąc publiczność. Kontynuacją zabawy była muzyka serwowana do późnych godzin przez zespół Paradise. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ