Kolorowy i słoneczny

XXIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej

Iłża

Kolorowy i słoneczny

XXIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej

 

Wesoła muzyka , tańce, kolorowe stoiska, a do tego piękna pogoda. Tak 13 sierpnia w Iłży prezentował się 23. Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej. Imprezę otworzył zastępca burmistrza Marek Łuszczek, poprowadził Sławomir Kurek, a oprawą muzyczną były występy lokalnych kapel i zespołów, które bawiły widzów przez całe popołudnie. 

Na tegorocznym Jarmarku mogliśmy zobaczyć twórców wielu dziedzin rękodzielniczych m. in. garncarzy, tkaczkę, lalkarkę, kowala, rzeźbiarzy, wikliniarzy, malarzy, hafciarki i koronczarki. Nie zabrakło innych pośrednich i bardziej współczesnych wyrobów rękodzielniczych, jak biżuteria, patchworki, decoupage. Na prawie 70 barwnych stoiskach prezentowane były różne wyroby. Oprócz twórców z regionu radomskiego, mogliśmy zobaczyć gości z sąsiadujących z Mazowieckiem województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Z roku na rok impreza powiększa swój zasięg i ma coraz bardziej ponadlokalny wymiar, a tegoroczny jarmark odwiedziły tłumy mieszkańców i turystów.

Osoby, które odwiedziły tego dnia iłżecki MGOSiR mogły zobaczyć artystów przy pracy lub nawet samemu spróbować własnych sił w danej sztuce. Można było obejrzeć i kupić wyroby gliniane: garnki ,koguciki, dwojaki, dzbany i kubki, podziwiać wykonanie misternych haftów, koronek, rzeźby obrazy, wyroby z gliny i wikliny, kowala przy swojej pracy oraz ozdobne tkaniny i cudeńka z pereł etc. Dla twórców organizatorzy ogłosili konkurs na wyrób prac ze swojej dziedziny. W tym roku przewodnim tematem konkursu był motyw kwiatowy miedzy innymi dla haftu i koronki, garncarstwa, kowalstwa, dla rzeźby w glinie oraz drewnie zadaniem było wykonanie Matki Boski Zielnej. Zgłoszono 49 prac spośród nich komisja nagrodziła i wyróżniła 45. W dziedzinie kowalstwa nagrodzono Pawła Winiarskiego z Błazin dla którego nagrodę ufundował europoseł Zbigniew Kuźmiuk, w garncarstwie uhonorowani zostali Andrzej Boberek z Maksymilianowa i Wiesław Rokita z miejscowości Majdanki, a za rzeźbę w glinie Czesław Seweryński z Odrowąża i Agnieszka Beer z Warszawy. Jak co roku nagrodzona została rodzima lalkarka Rozalia Siwiec oraz tkaczka z sąsiedniej gminy Rzeczniów Jadwiga Czubak. Wśród malarzy nagrodzeni zostali: Kornecki Roman ze Skarżyska – Kamiennej i Andrzej Jamski ze Starachowic, wyróżniono natomiast: Ewę Godzinę, Dariusza Naporę i Czesława Kotwicę ze Starachowic oraz Monikę Wężyk i Dariusza Kowala z Radomia. W dziedzinie rzeźbiarstwa nagrodzono Kazimierza Kopcia ze Starachowic i Zygmunta Żaka z Radomia, a wyróżniono Zbigniewa Kurasiewicza z Kozienic, Adama Sobienia i Jacka Pożyczkę z Radomia oraz Szkółkę Rzeźbiarską ze Starachowic. Wśród wikliniarzy wyróżnienia odebrały: Władysława Kowala z Rudnika n/Sanem i Władysława Piwowarczyka z Ostojowa. Spośród dużego grona hafciarek nagrodzono Mariannę Kiepas, Ninę Lis, Barbarę Tuzimek z Iłży, Władysławę Drachal z Kozienic, Stanisławę Głowacką z Białki, natomiast wyróżniono Halinę Kurys, Beatę Michalską z Radomia, Zofię Falkiewicz i Weronikę Rutkowską z Iłży, Elżbietę Wiącek ze Starachowic, Krystynę Kołtun z Cudnowa, Bronisława Koperskiego z miejscowości Jastrząb i najmłodszą hafciarkę - uczestniczkę Jarmarku - Aleksandrę Kabacińską z Białki.

W kategorii poezja nagrodzono Jana Czarneckiego z Chwałowic i Wojciecha Krupę z Radomia, zaś wyróżnieniami uhonorowano Jolantę Jabłońską z Pionek i Barbarę Strzecha z Radomia. W plastyce obrzędowej wyróżnienia odebrały Elżbieta Jach ze Skarżyska - Kamiennej oraz panie z KGW w Pakosławiu. Najmłodszym uczestnikiem Jarmarku był Michał Kot z Kolonii Seredzic, który prezentował swoje zdolności wykonując prace z modeliny i został nagrodzony przez Tomasza Skibę z Młodzieżowego Forum Ludowców. Na Jarmarku swoje stoiska z wypiekami i żywnością prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Białki i Pakosławia, które zostały nagrodzone przez Zarząd Gminny PSL.

Nagrody dla twórców ufundował Urząd Marszałkowski w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Radomiu i Gmina Iłża. Organizacje Jarmarku wsparł finansowo Bank Spółdzielczy w Iłży, Rolno - Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu, Towarzystwo Ubezpieczeniowe WARTA, Nadleśnictwo Marcule, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska. W organizacji stoisk pomogła firma KAJMEX Jadwiga i Kazimierz Sielwanowcy zaś w wyżywieniu twórców, kapel i zespołów wsparli miejscowi sklepikarze z wyrobami mięsnymi ,wędlinami, cukiernia i piekarnia.

Na scenie amfiteatru koncertowały wokalistki z Zamościa, które bawiły publiczność w Programie pt. "Gdzie diabeł nie może..", a grupa artystyczna DISCO-POLOT-DISCO ODLOT zaprezentowała największe hity disco polo. Imprezę zakończyła zabawa ludowa poprowadzona przez Sławomira Kurka. Publiczność bawiła się do późnych godzin wieczornych. Imprezie towarzyszył kiermasz wydawnictw regionalnych zorganizowany przez iłżecką bibliotekę.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ