reklama

Połączenie tradycji i nowoczesności

51. Dymarki Świętokrzyskie

Wieści z gmin

Połączenie tradycji i nowoczesności

51. Dymarki Świętokrzyskie

 

Tysiące osób edukowało się i bawiło podczas tegorocznych Dymarek Świętokrzyskich. Zainaugurował je piątkowy (11 sierpnia) przemarsz z pochodniami członków grup rekonstrukcyjnych. 

Jak co roku Świętokrzyskie Dymarki przyciągnęły do Nowej Słupi tłumy zwiedzających. 51. edycja tej imprezy odbywała się podczas trzech sierpniowych dni (11 - 13 sierpnia) w Centrum Kulturowo-Archeologicznym. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent RP – Andrzej Duda, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Zebraną na rynku publiczność w piątkowy wieczór przywitali gospodarz gminy – wójt Andrzej Gąsior w asyście wicewojewody Andrzeja Bętkowskiego i marszałka województwa świętokrzyskiego- Adama Jarubasa.

Dymarki zainaugurował barwny korowód z rynku na teren Centrum Archeologicznego, by tam rozpocząć świętowanie poprzez rozpalenie pieca dymarkowego. Wieczorem w amfiteatrze na terenie odbył się koncert zespołów Percival Schutenbach i Studium Instrumentów Etnicznych.

W sobotę przez cały dzień odbywały się pokazy wytopu żelaza i kiermasz twórców ludowych. Natomiast wieczorem publiczność bawiła "Nowosłupska Gala Disco Polo", na której wystąpili m.in. Czadoman i zespół MIG. Koncert zgromadził tłumy mieszkańców gminy Nowa Słupia i turystów z całej Polski. Na finał imprezy, w niedzielę, odbył się koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Tegoroczne Dymarki według organizatorów zgromadziły około 25 tysięcy ludzi.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ