reklama

Mistrzyni bajania

Osiny

Mirzec

Mistrzyni bajania

Osiny

 

Na 51. Sabałowych Bajaniach w Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej Irena Zakrzewska z Osin zajęła pierwsze miejsce w kategorii dorosłych gawędziarzy. 

Członkini Zespołu Ludowego "Osinianki" z Osin debiutowała w Bukowinie już w ubiegłym roku, zajmując 3. miejsce. W tegorocznej edycji komisja dała jej najwyższą notę i zajęła pierwsze miejsce wśród 42 gawędziarzy z całej Polski. A oceniano nie tylko gwarę, ale również temat, oryginalność, styl, a także strój regionalny.

Irena Zakrzewska z Osin zaprezentowała gawędę "Po prowdzie godom, to nie beł śpas" (śpas – żart) i podbiła serca jury nie tylko prezentacją ciekawej historii opowiadanej przed wieloma laty w Osinach o pewnej Jagnie służącej w osińskim dworze i jej spotkaniu ze Złym, ale również interpretacją gawędy i świętokrzyskim strojem. Oprócz wspaniałego dyplomu nasza gawędziarka otrzymała także statuetkę - "Duże Góralskie Spinki" oraz nagrodę pieniężną.

Laureatce kibicowali w Bukowinie m.in.: wójt Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik-Napiórkowska, dyrektor mirzeckiego domu kultury Dorota Tomaszewska, sołtys Osin Roman Stompór oraz przedstawiciele zespołów folklorystycznych z Tychowa Nowego, Mirca i Osin z kierownikiem artystycznym Piotrem Gąsowskim.

Warto przypomnieć, że przed dwoma laty I miejsce w kategorii dorosłych solistów na tym samym festiwalu zajął Stanisław Pacek z Małyszyna.

Jacek Rafalski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ