Edukują nie tylko najmłodszych

W starachowickiej komendzie działa Zespół Profilaktyki Społecznej

W numerze

Edukują nie tylko najmłodszych

W starachowickiej komendzie działa Zespół Profilaktyki Społecznej

 

Działania Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Celem edukacyjnych przedsięwzięć jest natomiast bezpieczeństwo i zapobieganie demoralizacji dzieci i młodzieży

- Przede wszystkim są to działania kontrolne, poprzez częste lustrowanie miejsc grupowania się młodzieży, miejsc uznanych za niebezpieczne, a także terenów wokół szkół. Poza tym prowadzimy działania profilaktyczne ukierunkowane głównie na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w zakresie odpowiedzialności prawnej nieletnich, przemocy rówieśniczej, bezpieczeństwa w Internecie czy profilaktykę uzależnień. Oczywiście poruszamy również inne tematy, jak handel ludźmi, prawa człowieka czy dyskryminacja – informuje sierż. Agnieszka Staryczenkow.

Funkcjonariusze zespołu mają wiedzę na temat terenów, gdzie najczęściej dochodzi do czynów karalnych z udziałem nieletnich, gdzie są poszkodowani przez przemoc rówieśniczą czy domową. Nie oznacza to jednak, że ich działania skupiają się jedynie na tych lokalizacjach. Policjantów z Zespołu Profilaktyki Społecznej można niejednokrotnie zobaczyć w szkołach czy na różnego rodzaju festynach.

- Miejsca czy tereny, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem młodzieży się zmieniają, ale tak naprawdę my z naszymi działaniami wchodzimy praktycznie wszędzie, organizujemy je na terenie całego powiatu – dodaje policjantka.

Spotkania z dziećmi i młodzieżą cieszą się dużym zainteresowaniem, żywo uczestniczą w dyskusji i wyrażają zainteresowanie wieloma tematami.

- Zazwyczaj spotykam się z pozytywnym odbiorem, ale oczywiście zdarzają się zdania podzielone, niemniej większość dzieci i młodzieży lubi nasz mundur. Staramy się urozmaicać zajęcia, by nie był to suchy wykład, dlatego organizujemy zajęcia warsztatowe czy prowadzimy projekcje filmów profilaktycznych. Zdarza się, że podczas poruszania konkretnego tematu uczestnicy naszych spotkań mówią, że mają z czymś problem i pytają jak go mogą rozwiązać. Wtedy podpowiadamy co można zrobić i gdzie ewentualnie można się udać. Na miejscu pomagamy na tyle ile w danej chwili możemy, nie zostawiamy nikogo bez pomocy - zapewnia sierż. Staryczenkow.

Na wsparcie mogą liczyć także seniorzy. Do nich skierowane są prelekcje z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz w ruchu drogowym. Dużo uwagi poświęca się oszustwom metodą "na wnuczka" i "na policjanta", których ofiarami są właśnie osoby starsze.

- Im więcej działań profilaktycznych z seniorami, tym lepiej. Cały czas staramy się przypominać im podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby w sytuacjach stresowych zachowali czujność i opanowanie. Poruszamy wiele ciekawych tematów i to pozytywnie zaskakuje zarówno młodszych uczestników spotkań, jak i seniorów. Nasze działania zawsze spotykają się z przyjaznym odbiorem – dodaje.

W działaniach profilaktycznych uczestniczą również dzielnicowi, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz oficer prasowy starachowickiej komendy.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ