reklama

Wsparcie dla niepełnosprawnych i "Okno życia"

W numerze

Wsparcie dla niepełnosprawnych i "Okno życia"

Ruszyły konsultacje w sprawie rządowego programu "Za Życiem". Ma być wsparciem dla rodzin osób niepełnosprawnych. Nie tylko finansowym.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W 2017 r. na realizację programu zaplanowano 511 mln zł. W latach 2017-2021 na program zostanie przeznaczonych łącznie 3,7 mld zł.

- Rząd premier Beaty Szydło wyszedł z bardzo konkretnymi propozycjami, aby chronić rodziny. Szczególnie te, gdzie rodzą się dzieci niepełnosprawne. Otrzymałyby jednorazowy dodatek specjalny w wysokości 4 tys, zł, nie podlegający żadnym sankcjom podatkowym i nie wpływający również na inne, dodatkowe formy wsparcia - poinformował na konferencji poseł na Sejm, Krzysztof Lipiec.

Program jest w fazie konsultacji, szczegóły kto konkretnie będzie mógł liczyć na takie wsparcie nie są na tym etapie dopracowane.

Obecna na konferencji miejska radna PiS Marta Zięba zapowiedziała, że z inicjatywy radnych odbędą się rozmowy z prezydentem Markiem Materkiem na temat ponownego uruchomienia w Starachowicach "okna życia", czyli miejsca, gdzie można bez żadnych konsekwencji oddać swoje nowo narodzone niemowlę.

- Trochę wstyd, że w Starachowicach nie ma takiego miejsca. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami stworzymy takie miejsce. Musi być dyskretne, bez monitoringu, być może w budynku Starostwa, ale o tym będziemy rozmawiać - powiedziała radna Marta Zięba z Prawa i Sprawiedliwości.

"Okno życia" funkcjonowało w Starachowicach w latach 2007-2009, w budynku starego szpitala. Radna Zięba przyznała, że nigdy nie zostało wykorzystane, ale warto, by takie miejsce pojawiło się w Starachowicach.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ