Mogło być lepiej

Agata Nowak na Mistrzostwach Europy

Agata Nowak zajęła 26 miejsce podczas strzeleckich Mistrzostw Europy w azerskim Baku. Większe szanse na medal miała w drużynie, ale ostatecznie Polki zajęły 5 lokatę.

Podopieczna Marka Ratajskiego ze Świtu Starachowice debiutuje w seniorskiej rywalizacji. Starachowiczanka w części precyzyjnej eliminacji pistoletu sportowego Mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym zajmowała 19. lokatę z dorobkiem 286 punktów, a liderka, Serbka Zorana Arunovic, miała na koncie 293 punkty. Różnica niby nieduża, ale w strzelectwie, to jednak sporo. Tym bardziej że rekordy życiowe naszej zawodniczki zarówno w części precyzyjnej, jak i szybkiej wynoszą nieco ponad 290 punktów.

Nieco słabiej poszło Agacie Nowak w części szybkiej. W każdej z trzech serii zdobyła 94 punkty, a łączna nota 282 pkt., przy podliczeniu z pierwszą częścią, dało jej dorobek 568 punktów i ostatecznie 26. pozycję. W kwalifikacjach triumfowała Niemka Anna Korakaki, która zdobyła 587 punktów. Najlepsza z Polek - Klaudia Breś zajęła 5. miejsce z dorobkiem 585 punktów. Różnice są minimalne i wiele zawodniczek kończyło rywalizację z takim samym rezultatem, ale w takim przypadku o kolejności decyduje ilość "dziesiątek", czyli trafień najbliżej środka, liczonych od noty 10,4. Do finału awansowała najlepsza ósemka zawodniczek, tam Klaudia Breś wywalczyła wicemistrzostwo Europy, a zwyciężyła Niemka Monika Karsch.

- O tym, że będzie ciężko wiedzieliśmy już przed startem. Trochę szkoda, że ta pozycja jest tak odległa, ale z drugiej strony, aby mieć szanse na zakwalifikowanie się do finału Agata musiałaby strzelić coś w granicach swoich rekordów życiowych - ocenił trener klubowy Marek Ratajski.

Większe szanse na medal nasze dziewczęta miały w drużynie. Jednak Joanna Tomala zaliczyła wpadkę i miała wynik znacznie gorszy od oczekiwanego. Gdyby w jednym strzale nie trafiła zera, a Agata Nowak strzeliła odrobinkę lepiej, to Polski miałyby szansę znaleźć się na podium, a tak ukończyły rywalizację na 5. pozycji z dorobkiem 1714 punktów. Do podium zabrakło ich tylko 12.

- Szkoda, że w drużynie nie udało się wywalczyć medalu, bo nie ukrywam, że na to po cichu liczyliśmy. Gdyby Agata strzeliła nieco lepiej, a Aśka Tomala nie zaliczyła wpadki, była spora szansa na medal - dodał trener.