reklama

Wojska Obrony Terytorialnej w mieście

Wstępna akceptacja siedziby

W numerze

Wojska Obrony Terytorialnej w mieście

Wstępna akceptacja siedziby

 

Była siedziba Starostwa przy ul. Oświatowej (d. Mrozowskiego) została wstępnie zakwalifikowana do dyslokacji jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej w Starachowicach. 

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) są przygotowywane do realizacji zadań zarówno w czasie pokoju, kryzysu jak i wojny. W kraju ma być około 63 batalionów OT, a wojsko na ten cel zamierza kupić obiekty. Miasto zaproponowało budynek po jednym z gimnazjów, a władze powiatu dwie ewentualne lokalizacje dla jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej: budynek dawnego szpitala oraz byłą siedzibę Starostwa Powiatowego, gdzie mieściła się także WKU. Budynki były wizytowane przez przedstawicieli właściwych służb.

O tym, że siedziba Wojsk Obrony Terytorialnej może mieścić się w obiekcie po Starostwie Powiatowym poinformował kapitan Piotr Rokita z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach, która zakwalifikowała wstępnie budynek po WKU w Starachowicach do dyslokacji jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej w naszym powiecie.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił, zbrojnych, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ