reklama

Góry Świętokrzyskie wzbogacą atrakcjami

Na podniesienie atrakcyjności turystycznej świętokrzyskich gmin przeznaczono 16 milionów złotych. Wniosek o unijną dotację na zachowanie dziedzictwa kulturowego złożył Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, w imieniu 4 gmin: Łagowa, Pawłowa, Bodzentyna i Bielin. Projekt zgłosiła również Nowa Słupia.

"Śladami kultury benedyktyńskiej" - to projekt Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Łączy zabytki z nowoczesną techniką i ma pokazywać wpływ opactwa benedyktynów na rozwój okolicznych gmin. Obejmie cztery miejscowości: Łagów, Pawłów, Bodzentyn i Bieliny, w których atrakcje będzie można zwiedzać z wirtualnym przewodnikiem w postaci benedyktyńskiego zakonnika. Ma prezentować autentyczną historię regionu, a obiekty, które znajdą się na szlaku, będzie można zwiedzać także pojedynczo. Planuje się, że w Bodzentynie powstanie nowoczesna ekspozycja oparta na wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą okularów VR będzie można się przenieść z istniejących ruin do średniowiecznego zamku w latach jego świetności i obejrzeć poszczególne komnaty i tunele. Podczas lotu balonem obejrzeć natomiast z góry ciekawy układ Bodzentyna. W Pawłowie powstanie Ośrodek Dokumentacji Historii ze studiem, w którym będzie można nagrać swoje wspomnienia lub przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o regionie. Będą zarchiwizowane, by turyści mogli je wybierać, odsłuchiwać lub oglądać.

Gmina Nowa Słupia, we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną, chcą stworzyć park, w którym będzie można poznać legendy świętokrzyskie. Zaprezentowane zostaną m.in. te o Relikwiach Drzewa Krzyża Św., o Pielgrzymie Świętokrzyskim, Adelajdzie i słynnych zbójach: Madeju i Kaku. Prezentacja będzie uzupełniona o kontekst naukowy, np. legendzie o powstaniu Gołoborza będzie towarzyszyła prezentacja wiedzy geologicznej na ten temat.

Wszystkie zgłoszone projekty (termin minął 13 lipca br.) szacowane są na ok. 20 milionów złotych, a dostępna dla dedykowanej OSI Góry Świętokrzyskie kwota wynosi tylko 16 mln zł, więc konkurencja jest duża.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ