reklama

Prozdrowotna kuchnia bez tajemnic

ZDZ

W numerze

Prozdrowotna kuchnia bez tajemnic

ZDZ

 

W Szkołach ZDZ w Starachowicach kształcą się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, więc dwudniowy pobyt w Lublinie wzbogacił ich wiedzę.

Szkolenie z zakresu kuchni prozdrowotnej z elementami kuchni molekularnej, młodzież ZDZ realizowała w ramach projektu: "Hotelarz i kucharz inteligentni specjaliści – nowe technologie motorem rozwoju edukacji zawodowej". Z ogromnym więc zaciekawieniem uczestniczyła w zajęciach z mistrzem kuchni zgłębiając tajniki kuchni molekularnej, Jeanem Bosem, który jako pierwszy w Polsce podjął ten temat. Wcześniej pracował między innymi jako szef kuchni króla Belgii i księcia Monaco. Na Korsyce zdobył dla swojej restauracji 2 gwiazdki w katalogu Michelin. Dyplomowany mistrz kucharski Belgii i Francji. Wielokrotnie wyróżniany medalem " Najlepszy kucharz świata w 2006 roku". Swoja wieloletnią pracę kulinarną opisał w pierwszej w Polsce książce na temat kuchni molekularnej.

Starachowiczanie dowiedzieli się o cennych zaletach kuchni molekularnej, między innymi o tym, że jest ona bardzo naturalna, zdrowa, dietetyczna i ekonomiczna, a po ukończonym szkoleniu otrzymali z rąk mistrza Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu.

Szkolenie młodzież ocenia, jako niezapomnianą przygodę. Poznali bowiem wiele atrakcji kulinarnych, było sporo emocji i nowych doświadczeń, zasmakowali też ciekawych, różnorodnych i smacznych potraw. A zdobyte Certyfikaty będą w przyszłości ich dodatkowym atutem dla pracodawców.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ