reklama

Rocznica

W Borze Kunowskim

Brody

Rocznica

W Borze Kunowskim

74. rocznicę okrutnego mordu, jakiego hitlerowcy dokonali na mieszkańcach Boru Kunowskiego, upamiętniono okolicznościowym spotkaniem.

W odwecie za pomoc partyzantom, ukrywającym się w okolicznych lasach, hitlerowscy zastrzelili 4 lipca 1943 r. 22 osoby, a 21, wśród których były matki z dziećmi, swoje życie straciło w płomieniach podpalonej stodoły. O tych okrutnych wydarzeniach mówi się, że to była "krwawa niedziela".

Jak co roku, pod leśny pomnik, gdzie spoczywają ciała ofiar, przyszło prawie stu pięćdziesięciu mieszkańców Boru Kunowskiego i okolic. Wśród nich byli też świadkowie wydarzeń sprzed 74 lat.

- Rozpaczy matki mojej nie zapomnę nigdy. Tłukła głową o ziemię, jak byli tu chowani. Po obrządku, na wieczór mama i sąsiadki zbierały się, żeby tutaj się modlić. Ile płaczu, ile łez tutaj było wylane – tego nie da się opisać" – wspomniała Stanisława Pszonak z Boru Kunowskiego.

Uroczystości, obok mieszkańców i świadków tamtych wydarzeń, zgromadziły też przedstawicieli władz samorządowych. Obecni byli, wójt Brodów Marzena Bernat, burmistrz Kunowa Lech Łodej, Marcin Piętak - doradca wojewody świętokrzyskiego, a także przedstawiciele władz Powiatu Starachowickiego z przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą i członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Sendeckim. Udział w uroczystościach wzięli również: radni gminy Brody z przewodniczącym Stanisławem Wroną, kombatanci, wśród których był pułkownik ZWZ AK Jan Pasternak, ps. "Żegota" oraz "Kuna" - autor książki "Zapomniana placówka". Była też reprezentacja Polskich Drużyn Strzeleckich z dowódcą generałem Janem Grudniewskim, Ligi Obrony Kraju w Starachowicach z Adamem Lefkiem, a służby mundurowe reprezentowali strażacy ochotnicy z gminy Brody, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej ze Starachowic z komendantem powiatowym Wiesławem Ungierem oraz Piotr Wiatr - komendant komisariatu policji w Brodach, leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski z nadleśniczym Adamem Podsiadłą.

Mszę Świętą celebrowali księża Jerzy Eichler, proboszcz parafii Św. Władysława w Kunowie i Tomasz Lis, przedstawiciel Kurii Sandomierskiej.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ