reklama

Kolarskie emocje i mistrz Jaskuła

W Wąchocku

Wąchock

Kolarskie emocje i mistrz Jaskuła

W Wąchocku

 

Polska stolica humoru stała się na jeden dzień stolicą dla amatorów MTB. Do Wąchocka zawitał również wicemistrz olimpijski i pierwszy Polak, który stanął na podium prestiżowego Tour de France. 

Miłośnicy kolarstwa w Wąchocku mogli po raz piąty uczestniczyć w imprezie LOTTO Poland Bike Marathon. 9 lipca br.odbył się bowiem jedenasty wyścig amatorów na rowerach górskich, zorganizowany przez Grzegorza Wajsa przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wąchock.

Trasa prowadziła duktami i szlakami turystycznymi przez Sieradowicki Park Krajobrazowy. Zmagania zorganizowano w kilku kategoriach, była typowa sportowa rywalizacja na dwóch dystansach, a także wiele atrakcji dla najmłodszych. Motywacją była obecność Zenona Jaskuły, ikony polskiego kolarstwa. To właśnie Jaskuła przetarł polskim cyklistom szlaki na wielkich imprezach. Jako pierwszy Polak stanął na podium prestiżowego Tour de France, było to w 1993 roku, kiedy zajął 3. miejsce. Wywalczył także srebrny medal Mistrzostw Świata w 1989 roku we francuskim Chambéry oraz wicemistrzostwo olimpijskie w 1988 roku w Seulu.

- Blisko pół tysiąca osób zmierzyło się z niezwykle atrakcyjną i wymagającą trasą. W świętokrzyskich kniejach roiło się od mozolnych wspinaczek, wymagających podjazdów oraz karkołomnych zjazdów. To było zarazem zwieńczenie klasyfikacji górskiej "Korona Świętokrzyska" w LOTTO Poland Bike Marathon - relacjonują organizatorzy, podkreślając wyjątkowe walory naszego regionu.

- Dzięki klasyfikacji górskiej, promujemy województwo świętokrzyskie wśród kolarskich maratończyków. W tym roku najlepszych "górali" wyłoniły dwa etapy rozegrane w Sitkówce-Nowinach i właśnie w Wąchocku - dodaje Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon.

Główny bieg - MAX - to zmagania na trasie o długości 49 kilometrów, trasa MINI liczyła 25 kilometrów, a dystans FAN to 7 kriometrów. Ponadto w Miasteczku Poland Bike w mini crossie jeździły dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Na dystansie MAX zwyciężył Kamil Kuszmider z TRW MTB Racing, który był przed Marcinem Jabłońskim z metrobikes.pl i Ernestem Kurowskim z Wawa Bike Team. Wśród kobiet wygrała Urszula Luboińska z Trezado BikeTires.pl, wyprzedzając Barbarę Kleczaj (Go Sport AK Sped Team) i Krystyną Żyżyńską-Galeńską (Mybike.pl). Trasę MINI najszybciej pokonał Artur Sienkiewicz (Wieliszew Heron Team) finiszując przed Grzegorzem Marcinkiewiczem (Nasz Bike Team) i Bartłomiejem Kwapiszem (AdiOstry Team). W rywalizacji kobiet triumfowała Justyna Tarnowska (Go Sport AK Sped Team), która wyprzedziła Elżbietę Tyszkiewicz (Gdańsk) i Izabelę Kamińską (Patnet Team).

Zmagania w kategorii FAN należały do uczniów szkół podstawowych. Wśród chłopców zwyciężył Jan Ambrożkiewicz (Warszawski Klub Kolarski) przed Maciejem Petryszynem i Konradem Kacprzakiem (obaj z UKK Huragan Wołomin). W gronie dziewcząt najlepsza była Katarzyna Praszczałek (Dynamik-ART) przed Natalią Dobrzyńską (Alltop Stag Team) i Weroniką Skrzyńską (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team).

W rywalizacji drużynowej w Wąchocku triumfował Absolute Bikes RedIngo Team, przed MGG Helpea Team i TRW MTB Racing, w rodzinnej zwyciężyli natomiast Marcinkiewiczowie przed Sienkiewiczami i Rowickimi. W punktacji Omnium Poland Bike 2017 prowadzą nadal Grzegorz Marcinkiewicz (Nasz Bike Team) i Joanna Sobczuk (Wodociągi Warszawskie).

Klasyfikację górską "Korona Świętokrzyska" w LOTTO Poland Bike Marathon 2017 wygrali na dystansie MAX - Kamil Kuszmider (TRW MTB Racing) i Barbara Kleczaj (Go Sport AK Sped Team), a w MINI - Grzegorz Marcinkiewicz (Nasz Bike Team) i Joanna Sobczuk (Wodociągi Warszawskie), zaś w FAN prowadzi Jan Ambrożkiewicz (Warszawski Klub Kolarski) i Katarzyna Praszczałek (Dynamik-ART).

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ