reklama

Pokonała Go choroba

W numerze

Pokonała Go choroba

Wieloletni, zasłużony przewodnik turystyczny po Krainie Gór Świętokrzyskich i Ziemi Sandomierskiej, były prezes Koła Przewodników Bogusław Kułaga odszedł 12 czerwca 2017 roku. Miał 77 lat.

- "Boguś"- tak do niego najczęściej zwracaliśmy się, został przewodnikiem w 1980 roku. Przewodnictwo było jego życiową pasją. Przez wiele lat jako "ten, który idąc przodem wskazuje drogę komuś, kieruje do celu, wpływa na kogoś", oprowadził wiele grup wycieczkowych z naszego regionu jak również z innych terenów Polski. Czynił to z wielkim oddaniem i zamiłowaniem. Wiedział doskonale, że umiłowanie kraju przejawia się przede wszystkim na znajomości ziemi ojczystej. Siłę do służby przewodnickiej czerpał z potrzeby dzielenia się swoją wiedzą i pasją z innymi. Był dobrym nauczycielem, rozbudzał w wielu potrzebę pogłębiania wiedzy o swoim regionie i kraju. Zawsze wskazywał te najważniejsze i najistotniejsze elementy, zarówno krajobrazowe, jak historyczne czy architektoniczne. Wiele osób, które spotkał w swoim życiu, zaraził chęcią poznawania swojej małej ojczyzny. Umiał nawiązywać przyjacielskie kontakty z uczestnikami wycieczek. Był znany i lubiany wśród przewodników z innych regionów. Uczestniczył aktywnie w szkoleniach przewodnickich, sympozjach, rajdach turystycznych itp. Na imprezach turystycznych organizowanych po za naszym regionem zawsze podkreślał bogatą historię i piękno Świętokrzyskiej Krainy, zachęcał do jej odwiedzania. Często opowiadał o swojej ziemi a przerywnikiem w tych opowiadaniach był śpiew.

- Był wzorem uczciwości i pracowitości przewodnickiej. Zawsze dotrzymywał danego słowa. W 1997 roku uzyskał I klasę przewodnicką za przedstawioną i obronioną przed komisją pracę pt. "Wąchock - przewodnik turystyczny", który napisaliśmy wspólnie. Praca ta to efekt wielomiesięcznych, szeroko rozumianych spotkań z Wąchockiem. W następnych latach powstały kolejne przewodniki autorstwa Bogusława Kułagi: "Pięć dni w Świętej Katarzynie" i "Łysogóry". Był autorem "Legend powiatu starachowickiego". Pasja przewodnicka była mocno związana z fotografią, na których ukazywał piękno świętokrzyskiego krajobrazu.... Niestety, pokonała Go długoletnia choroba...

"To wszystko jeszcze w mych myślach się kręci

I wszystkie twoje starania i prace

We wdzięcznej u mnie zostały pamięci

Więc dług wdzięczności wspomnieniami płacę"

Mieczysław Gonciarz

Przewodnik świętokrzyski i sandomierski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ