reklama

Policyjne akcje na drogach

Pouczenia, mandaty i wniosek do sądu

 

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" i "Prędkość" - to kryptonimy akcji, jakie przeprowadzili na początku minionego tygodnia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego.

Niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego jest każda osoba znajdująca się na lub w pobliżu drogi i nie chroni jej karoseria pojazdu, czyli piesi, rowerzyści, a nawet w pewnym stopniu motocykliści. Na nich właśnie zwracali szczególną uwagę 3 lipca br. policjanci ze starachowickiej "drogówki".

- Działania prowadzone były w rejonie największych ciągów komunikacyjnych przebiegających przez powiat starachowicki w ciągu całego dnia. Mundurowi sprawdzali, czy piesi korzystają z wyznaczonych przejść oraz czy stosują się do przepisów prawo o ruchu drogowym. Ponadto zwracali uwagę na zachowanie kierujących w wobec pieszych - informuje asp. Monika Kalinowska, oficer prasowy KPP Starachowice.

Podczas jednodniowej akcji policjanci ujawnili 19 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W 9 przypadkach sprawa zakończyła się mandatem karnym, a w 10 pouczeniem. Kary nie ominęły także kierowców. Mundurowi ujawnili 19 wykroczeń kierujących pojazdami, w tych przypadkach nałożono 16 mandatów karnych, zastosowano 2 pouczenia, a w jednym przypadku sprawa swój finał będzie miała w sądzie.

- Apelujemy do pieszych o przestrzeganie przepisów drogowych, natomiast do kierowców o bezpieczną jazdę. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. W przypadku zdarzenia drogowego i kontaktu z pojazdem, pieszy nie ma żadnych szans - dodaje asp. Kalinowska.

Dzień później na drogach naszego powiatu przeprowadzono natomiast akcję "Prędkość", której celem było eliminowanie z dróg kierowców przekraczających prędkość i poprawa bezpieczeństwa.

- W tym czasie mundurowi skontrolowali 80 kierujących pojazdami. Jak się okazało, aż 28 przekroczyło dozwoloną prędkość. Na sprawców tych wykroczeń policjanci nałożyli mandaty karne. Głównym celem akcji było nie tylko przeciwdziałanie i ujawnianie naruszeń przepisów drogowych, ale przede wszystkim dotarcie do świadomości kierowców, że nadmierna prędkość to główna przyczyna groźnych wypadków drogowych - mówi asp. Monika Kalinowska.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ