reklama

Wysokość emerytury bez tajemnic

ZUS rozpoczął wysyłkę listów! W całym kraju otrzyma je blisko 19 mln ubezpieczonych, a w Świętokrzyskiem ponad 535 tys. osób. Gdy ją otrzymasz otwórz i przeczytaj, bo to będzie informacja o stanie twojego konta w ZUS. Całość korespondencji, ma trafić do klientów do końca sierpnia br. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

Ile pieniędzy masz na koncie emerytalnym? Jaka będzie prognozowana wysokość twojej emerytury? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy już wkrótce. ZUS rozpoczął bowiem akcję wysyłki Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego.

IOSKU- to sporządzony na dzień 31 grudnia minionego roku wyciąg ze stanu konta emerytalnego osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto choćby jedna składka. Dowiemy się z niego, jak przedstawia się suma wszystkich zwaloryzowanych składek, kapitału początkowego oraz wpływ składek w każdym miesiącu minionego roku. Do tego informacja wskaże nam, jaka część składek zgromadzona jest na subkoncie w ZUS, a ile w OFE, o ile oczywiście adresat jest jego członkiem. Ponadto osoby, które ukończyły 35. rok życia z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.Wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.

- Pamiętajmy, że prezentowana w Informacji hipotetyczna emerytura to nie wynik subiektywnych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale efekt lat naszej aktywności zawodowej, efekt odkładanych przez lata składek. ZUS jedynie przeprowadza proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na działanie matematyczne mamy my sami i nasza praca – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS.

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja jest pisana prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ