reklama

Cichociemni nad Lubianką

ZHP

W numerze

Cichociemni nad Lubianką

ZHP

 

Na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Lubianka" odbyła się IV edycja gry fabularno-terenowej "Cichociemni". Głównym organizatorem imprezy był Hufiec ZHP Starachowice, gra była współfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Gminy Starachowice, a patronat sprawowała Delegatura IPN w Kielcach.

Tak jak co roku uczestnicy podzieleni na kategorie wiekowe mieli okazję wcielić się w członków Szarych Szeregów działających w komórkach konspiracyjnych. Wzięli również udział w zajęciach o charakterze edukacyjnym. Warsztaty dotyczyły takiej tematyki jak: spadochroniarstwo, zielona taktyka, historia broni zwykłej i pancernej z okresu II wojny światowej, pierwsza pomoc, terenoznawstwo i survival. A po zajęciach na uczestników czekało spotkanie z członkami Fundacji Sprzymierzeni z GROM oraz projekcja filmu o tematyce Cichociemnych.

Założeniem gry fabularno-terenowej w tym roku, oprócz tematyki tytułowych Cichociemnych, AK i konspiracji, było poszukiwania zrabowanych ładunków ze złotem. Poruszając się po terenach Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Lubianka" uczestnicy wypełniali poszczególne zadania dla komórek AK, zdobywając kolejne wskazówki przybliżające ich do ukrytego złota. W międzyczasie mogli wykonywać również zdania dodatkowe o różnorodnej tematyce. Od różnych zabaw ruchowych, przez sprawdzenie technik harcerskich, po wykazanie się wiedzą z zakresu historii Cichociemnych. Uczestnicy mogli przemieszczać się po specjalnie przygotowanych na tę okazję lokacjach, wprowadzających ich w klimat kawiarni Magnolia, koszarów niemieckich, obozowiska partyzanckiego oraz bazaru.

- Grę podsumowano na wieczornym spotkaniem uczestników i organizatorów przy ogniu świec. Podczas tego świeczowiska każdy patrol miał okazję się zaprezentować, zaśpiewać piosenkę oraz podzielić się swoimi wrażeniami z gry. Uczestnicy, zgodnie z prośbą organizatorów, śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej oraz harcerskiej. Kiedy śpiew i gitary ucichły, całość została podsumowana krótką gawędą i zakończona tradycyjnym, harcerskim kręgiem - relacjonują GAZECIE harcerze.

Na uroczystym apelu, kończącym harcerskie manewry, ogłoszono wyniki. W kategorii "Zawiszacy" zwyciężyła 9 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty", w grupie "Bojowe szkoły"pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, 11 Drużyna Harcerska "Czarne Wilki" - patrol harcerek i 11 Drużyna Harcerska "Czarne Wilki" - patrol harcerzy,a wśród "Grup szturmowych" na pierwszym miejscu uplasowała się 101 Drużyna Starszoharcerska "Lupus", wyprzedzając 102 Drużyna Wędrownicza "Wilcze Kły" i 15 Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. "Jędrusiów".

- Serdecznie dziękujemy za włożenie ciężkiej pracy w przygotowanie tego wydarzenia XI Szczepowi Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte, Wilczemu Szczepowi Drużyn Harcerskich i Zuchowych oraz Harcerskiemu Kręgowi Seniorów "Łysica – Żubry".

Dziękujemy również za partnerstwo, wsparcie merytoryczne oraz materialne następującym organizacjom oraz firmom: Fundacja Sprzymierzeni z GROM, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Stowarzyszenie JES, Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice, Świętokrzyskie Zgrupowanie Strzeleckie 326, Sense of Poland, Z lotu Myszki, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice oraz Harcerskie Kroniki Filmowe. Dziękujemy wsparcie finansowe firmie Drewmex i jej prezesowi panu Tomaszowi Bujakowi - wyliczają wdzięczni organizatorzy.

To oczywiście nie koniec spotkań z Cichociemnymi, zapraszamy za rok na kolejną już V edycję. Do zobaczenia!

phm. Paweł Lesiak

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ