reklama

Rozbudowa cmentarza na oś. Bugaj

Na okładce

Rozbudowa cmentarza na oś. Bugaj

Dobiegają końca prace przy rozbudowie cmentarza komunalnego w Starachowicach. W zaplanowanym na ten rok, pierwszym etapie inwestycji powstaje 6 sektorów w nich 1178 grobów oraz 420 miejsc na urny w kolumbarium. Wykonawcą prac jest Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Łukasza Misztala ze Starachowic.

- Na realizację inwestycji Gmina Starachowice wydzierżawiła od Lasów Państwowych działkę o powierzchni 2,8 hektara. Pierwszy etap prac obejmuje realizację inwestycji na powierzchni około 50 procent dzierżawionego terenu - informuje prezydent miasta Marek Materek, który wspólnie z radnym Zygmuntem Andrejasem wizytował inwestycję.

- Rozbudowa nawiązuje do obecnego układu cmentarza, podział na sektory pochówkowe zostaje utrzymany. Prace przebiegają sprawnie, firma pracuje zgodnie z harmonogramem.

Zakończono roboty przygotowawcze i ziemne, polegające na wykarczowaniu i wywiezieniu karpiny oraz wycinkę pojedynczych drzew i niwelację terenu. Prace te prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym. Wykonano wodociąg letni, jak informuje kierownik budowy Adam Węgrzecki, instalację podziemną, oświetlenie, ustawiono słupy, na których zamontowane zostaną lampy. Na zaawansowanym etapie są roboty drogowe, dobiega końca budowa bocznych alejek z kostki brukowej, do realizacji pozostało wykonanie nawierzchni asfaltowo- betonowej na głównych alejkach.

- Pozytywnie zaskoczyła mnie dokładność i dbałość o szczegóły w realizacji tej inwestycji – mówi radny Zygmunt Andrejas.

- Świadczy to o tym, że wykonawca dba, aby inwestycja została należycie wykonana. Uważam, że zasadne jest wykonanie jeszcze miejsc postojowych przed ogrodzeniem cmentarza. Miejsc parkingowych zawsze brakuje, a 1 listopada to już jest naprawdę problem z zaparkowaniem auta.

W końcowej fazie jest budowa ogrodzenia od strony ul. Radomskiej. Obecnie trwa budowa kolumbarium.

- Kolumbarium będzie utrzymane w tonacji kolorystyczne, białej, czarnej i ceglanej. Jest to około 20 ścian pamięci, w których będzie po 21 miejsc pochówku. - informuje kierownik Adam Węgrzecki.

- Trwa realizacja prac ogrodniczych, posadzona została większość zaprojektowanej zieleni. Drzewa, które sadzimy, to lipy, które mają około 12 lat, dęby 10- letnie dęby oraz 4 – letnie szmaragdy.

Prace przy realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia potrwają do końca sierpnia br.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ