reklama

Sołtysowy zjazd w... Wąchocku Z

Wąchock

Sołtysowy zjazd w... Wąchocku Z

jechali z całej Polski do Stolicy Polskiego Humoru na XXIII Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego i XX Krajowy Turniej Sołtysów.

Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego rozpoczęło ogłoszenie wyników konkursu "Sołtys Roku 2016 Województwa Świętokrzyskiego". Był okazją do zaprezentowania przedstawicielom władzy największych problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy wsi.

Tytuł "Sołtysa Roku 2016 Województwa Świętokrzyskiego", statuetkę oraz nagrodę główną 20 tys. zł, ufundowaną przez marszałka województwa Adama Jarubasa, patrona honorowego imprezy, otrzymała Jadwiga Szewczyk, sołtys sołectwa Siedlce w gminie Chęciny, drugie miejsce zajął Tomasz Tofil z sołectwa Cedzyna, a trzecie Zofia Korska z Tumlina w gminie Zagnańsk, natomiast burmistrz Wąchocka, Jarosław Samela wyróżnił w swojej gminie sołtysa Wielkiej Wsi - Dariusza Dudka. Uhonorowani zostali za działania na rzecz integracji społeczności lokalnej, dbania o rozwój sołectwa i gminy i za to, że są wzorem do naśladowania.

Zlotowi tradycyjnie towarzyszył również Turniej Sołtysów, w którym gospodarze sołectw rywalizowali w kilkunastu kategoriach, m.in. przejściu wierzchem przez płot czy toczeniu koła. Musieli się wykazać nie tylko sprawnością fizyczną i intelektualną, ale przede wszystkim poczuciem humoru. Zmagali się m.in. z przechodzeniem przez płoty i "małą maturą sołtysa", a nagrodą główną dla zwycięzcy XX Krajowego Turnieju Sołtysów był skuter. Zgarnął ją Grzegorz Zawada – sołtys Piły w gminie Końskie.

Publiczność obejrzała również paradę gmin, nie zabrakło występów kapel ludowych i kiermaszów. Organizatorami imprez są: Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kieleckiej, Gmina Wąchock, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka, a uczestniczyli w nich przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ