reklama

Organiści dla transplantologii

Brody

Organiści dla transplantologii

Gimnazjum w Rudzie gościło w dniach 15 – 16 czerwca rowerzystów z całej Polski - uczestników IV Rajdu dla Transplantacji. Organizatorem akcji była Fundacja Organiści, a jej celem zachęcanie społeczeństwa do wyrażania zgody na przeszczep.

Ewa Stawiarska - dyrektorka gimnazjum współpracowała z panią wójt, Marzeną Bernat w przygotowaniu noclegu dla 16. uczestników wyprawy. Rajd o długości prawie 400 km rozpoczął się 13 czerwca w Lublinie, a zakończył pięć dni później w Warszawie. Szefową rajdu była Jolanta Kruczkowska – prezes fundacji. Jej syn zginął w wypadku. Zgodziła się oddać jego organy do przeszczepu i dzięki temu sześć osób otrzymało nowe życie. W akcji wziął udział także Sławomir Bugajczyk, który już dziesięć lat sprawnie funkcjonuje po przeszczepie serca.

Teoretycznie każda osoba pełnoletnia, która nie wyraziła sprzeciwu wobec pobrania swoich tkanek i narządów, może zostać dawcą. Zwyczajowo prosi się jednak rodzinę zmarłego o zgodę i większość lekarzy rezygnuje w obliczu odmowy z ich strony. Dlatego organizatorzy rajdu zachęcali, by poza wypełnieniem i posiadaniem oświadczenia woli, poinformować najbliższych o swojej decyzji.

Po dwóch dniach pobytu w gminie Brody, rowerzyści wyruszyli do Jedlińska, gdzie mieli zaplanowany kolejny nocleg.

m.p.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ