reklama

Jak radzić sobie z alergią

Dr n. med. Grażyna Sławeta podpowiada

W numerze

Jak radzić sobie z alergią

Dr n. med. Grażyna Sławeta podpowiada

 

Alergia nazywana jest chorobą współczesności. Dotyka coraz więcej osób, a nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jak sobie z nią radzić i po prostu, jak z nią żyć mówi dr n. med. Grażyna Sławeta, lekarz Poradni Alergologicznej i Poradni Alergologicznej dla Dzieci starachowickiego szpitala. 

Choroby alergiczne, do których należy astma oskrzelowa, uznawane są za współczesne choroby cywilizacyjne. To właśnie te schorzenia, które jeszcze nie tak dawno były rzadkością, teraz są problemem dla coraz większej grupy ludzi na całym świecie.

- Alergia to - według definicji - nabyta, jakościowo zmieniona odczynowość żywych tkanek, wywołana swoistym alergenem i jest obecnie bardzo dużym problemem. Istnieje nawet pojęcie "epidemia" chorób alergicznych. Jest to związane z bardzo dużym wzrostem zachorowań na choroby alergiczne. Już co trzeci człowiek na świecie jest dotknięty tym schorzeniem. Wzrost zachorowań na alergię jest związany z ceną, jaką płacimy za cywilizację - mówi dr n. med. Grażyna Sławeta, specjalista dermatologii-wenerologii, alergologii i immunologii klinicznej.

Każdy alergik musi uważać praktycznie na każdym kroku, na to gdzie przebywa i co je. Jednak to co uczula jedną osobę nie musi uczulać drugiej, niemniej listy alergenów wydają się nie mieć końca.

- Do najczęściej uczulających alergenów pokarmowych zaliczamy np. białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, orzeszki ziemne, ryby, jabłka, marchew, banany, kiwi, awokado, seler czy lateks. Z kolei alergeny powietrzno pochodne to np. pyłki roślin, w tym drzew, traw, chwastów, a także roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt, jad owadów czy małży. Natomiast alergeny kontaktowe, to metale takie jak nikiel, kobalt, chrom, pallad i inne, a także substancje zapachowe, propolis, balsam peruwiański, parafenylenodiamina, alkohole, wełny owczej i inne. Alergenami mogą być również leki zarówno te stosowane ogólnie, jak i miejscowo oraz konserwanty i dodatki do żywności - dodaje G. Sławeta.

Z roku na rok alergia staje się coraz bardziej poważnym problemem i dotyka coraz więcej osób. Kto jest najbardziej zagrożony na alergię?

- Do najbardziej narażonych na alergię możemy zaliczyć osoby, u których w rodzinie występują już schorzenia alergiczne tzw. atopowe, gdzie genetycznie uwarunkowane jest występowanie alergii. Na przykład dziadek choruje na astmę oskrzelową, u jego córki występuje atopowe zapalenie skóry, a u wnuczka występują objawy astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa. W przypadku atopii u obojga rodziców ryzyko choroby u dziecka wynosi ponad 70 proc., gdy tylko jedno z nich ma dodatni wywiad atopowy ten procent wynosi już tylko 30. Jeżeli u rodziców brak jest objawów atopii to u dziecka również choroba atopowa może wystąpić, prawdopodobieństwo wynosi około 20 proc. Na schorzenia alergiczne narażone są również osoby atopowe, z potwierdzoną alergią i pracujące lub przebywające w środowisku, gdzie występuje duża ilość alergenów - informuje specjalista alergologii pracująca w poradni starachowickiego szpitala, która radzi również jak radzić sobie z alergią.

- Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić już w okresie noworodkowym czy niemowlęcym. Dotyczą głównie zmian skórnych, jak zmiany wypryskowe na policzkach, może również wystąpić kolka jelitowa, ulewanie pokarmu, biegunki. Mogą być zajęte także przeguby łokciowe, doły podkolanowe. Są to objawy atopowego zapalenia skóry i towarzyszy im bardzo nasilony świąd skóry. W dzieciństwie i okresie młodzieńczym występuje również nieżyt alergiczny nosa, astma oskrzelowa. Może to być również groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny, np. po użądleniu przez pszczołę, osę czy po zjedzeniu cytrusów, orzeszków ziemnych itd - mówi dr n. med. Grażyna Sławeta.

- Oczywiście ważne jest, aby po zauważeniu u siebie czy u dziecka objawów w porę zareagować i zgłosić się do lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni alergologicznej czy też poradni alergologicznej dla dzieci. Tam wykonane zostaną badania i dokładna diagnostyka alergii - dodaje G. Sławeta.

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej funkcjonuje Poradnia Alergologiczna oraz Poradnia Alergologiczna dla Dzieci, która zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Doktor Grażyna Sławeta właśnie pracuje w tych poradniach, gdzie przyjmowani są dorośli i dzieci. Lekarz ze starachowickiej poradni zaznacza, że diagnostyka jest bardzo ważna.

- Testy alergiczne można wykonać tylko w okresie wyciszenia choroby, a przed testami należy odstawić leki przeciwhistaminowe na okres od 4-14 dni. O tym jakie testy alergiczne należy wykonać decyduje specjalista alergolog, po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta. Wykonujemy testy alergiczne z alergenami powietrzno pochodnymi, pokarmowymi, testy naskórkowe całkowite i specyficzne. Pacjent z chorobą alergiczną, po zdiagnozowaniu alergii, powinien być leczony przez alergologa, a leczenie uzależnione jest od rozpoznanego schorzenia. Unikanie alergenu i zachowania prozdrowotne są bardzo ważne. W uzasadnionych przypadkach wskazane jest stosowanie diety hipoalergicznej. W przypadku nadwrażliwości na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego stosuje się immunoterapię swoistą, która poza unikaniem alergenu jest metodą przyczynową alergii. Odczulanie polega na podawaniu wzrastających dawek wyciągów alergenu - tego, na który chory jest uczulony - metodą iniekcyjną, podjęzykowo lub doustnie. Leczenie takie prowadzi się tylko w ośrodkach, które mają pełne zabezpieczenie jak np. OIOM, a to na wypadek wystąpienia objawów niepożądanych. Pacjent po przebytej reakcji wstrząsowej powinien być wyposażony w ampułkostrzykawkę z adrenaliną, którą sobie sam podaje domięśniowo w udo, w razie wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku chorób skórnych ważne jest unikanie czynników wywołujących czy zaostrzających objawy. Ważne jest także poradnictwo rodzinne, wybór odpowiedniej szkoły czy zawodu. Odpowiednia edukacja, leczenie i zabezpieczenie pacjenta wpływa na to, że z alergią da się żyć, ale odczucia co do uciążliwości w codziennym życiu są różnie tolerowane przez pacjentów - zapewnia dr n. med. Grażyna Sławeta.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ