reklama

Jubileusz nauczycieli chórzystów

30 lat chóru "Concentus"

W numerze

Jubileusz nauczycieli chórzystów

30 lat chóru "Concentus"

Nauczycielski Chór Kameralny "Concentus" ze Starachowic w bieżącym roku świętuje swoje 30. urodziny. To czas podsumowań, a także jubileuszowych koncertów

W 1987 roku, z inicjatywy działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego, m.in. Krystyny Kowalczyk, Bożeny Magdaleny Mrózek i Andrzeja Jacka Tarnowskiego, powstał Nauczycielski Chór Kameralny "Concentus". Pierwsze próby odbywały się w Szkole Muzycznej, następnie zespół przeniósł się do Domu Nauczyciela, gdzie do tej pory, w każdą środę, spotykają się pasjonaci tej formy muzycznej.

Te 30 lat, to kilku dyrygentów chóru i dziesiątki chórzystów. Pierwszym dyrygentem był Piotr Gąsowski, funkcję tę pełnił przez 15 lat. W kolejnych latach chór prowadzili: Jan Maslankowski, Bogusław Swat, Bożena Magdalena Mrózek, a od roku 2010 tę rolę pełni Krystyna Kowalczyk. Przez 30 lat dyrygenci wspomagani byli przez Bożenę Wrońską, Barbarę Herman, Wojciecha Wąsalę i Marię Kowalik. Najstarszymi chórzystami są natomiast: Aniela Kopyś, Krystyna Kowalczyk oraz Andrzej Jacek Tarnowski – wspólnie śpiewają od 30. lat. Długoletnim śpiewem może pochwalić się również Maria Duda i Katarzyna Pawłoś.

Przez te wszystkie lata, przez chór przewinęło się około stu osób. Obecnie chór to nie tylko pedagodzy, to również starachowiczanie, których połączyła pasja, jaką jest muzyka. Swoimi występami uświetniają wszelkiego rodzaju imprezy w mieście czy powiecie. Dobór repertuaru uzależniają od rodzaju wydarzenia, w którym biorą udział. O talencie niech świadczy fakt, że podczas ich występów usłyszymy zarówno pieśni muzyki dawnej, pieśni spirituals, gospel, muzykę ludową czy patriotyczną, jak i utwory muzyki rozrywkowej (Elvis Presley, Leonard Cohen, ABBA). W okresie bożonarodzeniowym nie może zabraknąć tradycyjnych kolęd. "Concentus" ze swoim repertuarem trafia nie tylko do słuchaczy w Polsce. Zespół koncertował m.in. w Austrii, Danii, Irlandii, we Włoszech, na Węgrzech czy Litwie. Obecnie przygotowuje się do wyjazdu na Ukrainę, do Lwowa.

30 lat działalności chóru musi obfitować w liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół brał udział m.in. w: Świętokrzyskich Prezentacjach Chórów Nauczycielskich w Ostrowcu, Ogólnopolskich Przeglądach Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim, Łódzkim Turnieju Chóralnym, Międzynarodowym Przeglądzie Nauczycielskich Zespołów Artystycznych w Puławach, Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach.

W środę, 28 czerwca, w Centrum Galardia odbyła się konferencja prasowa i koncert zespołu. O działalności i historii chóru opowiadali: Krystyna Kowalczyk (dyrygent), Edyta Wińska (prezes Stowarzyszenia Promocji Nauczycielskiego Chóru "Concentus") i Andrzej Jacek Tarnowski (były dyrygent chóru, chórzysta o najdłuższym stażu w zespole)

- Zaczynamy obchody 30-lecia, jakkolwiek dokładna data powstania chóru to listopad. Chór powstał pod patronatem i z pomysłu ZNP. Z pierwszych osób zostało nas już tylko kilkoro. Jesteśmy pasjonatami muzyki. To jest wspólne spędzanie czasu, oprócz śpiewu i licznych występów, łączą nas wyjazdy. Bierzemy udział w licznych festiwalach, przeglądach promując nasze miasto wszędzie tam, gdzie przebywamy - opowiadała Krystyna Kowalczyk, dyrygentka chóru.

Prezes Edyta Wińska zaprosiła do wysłuchania koncertu, a także do zapoznania się z przygotowaną wystawą zdjęć, dokumentującą historię i działalność zespołu.

- Śpiewaliśmy czasami przy kilkutysięcznych widowniach, czasami śpiewaliśmy dla dwojga. W Zakopanem na widowni było kiedyś troje, w Danii dwoje. Jak powiedział kiedyś Piotr Gąsowski (pierwszy dyrygent chóru "Concentus" - przyp. red.), chór jest od tego, żeby stanął i śpiewał. Dorobiliśmy się takiego szczęścia, że mamy wiernych słuchaczy - wspominał Andrzej Jacek Tarnowski.

Concentus zaśpiewał w Galardii różnorodne utwory, od kanonów, poprzez utwory ludowe do utworów współczesnych. Koncertu słuchali nie tylko zaproszeni goście, ale też starachowiczanie, którzy w tym czasie przebywali w galerii. Zatrzymywali się, by choć przez chwilę posłuchać śpiewu chóralnego.

W jubileuszowym roku "Concentus" zaprasza miłośników muzyki na koncerty i wystawę: "Jubileusz 30-lecia Nauczycielskiego Chóru Kameralnego Concentus". Koncert Jesienny Muzyki Chóralnej odbędzie się 6 października br. w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kolejny, 15 października br. w kościele N.S.J. na Majówce, a koncert galowy będzie można obejrzeć 21 października w Domu Nauczyciela.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ