reklama

Szpital w sieci, AHP bez kontraktu

Na okładce

Szpital w sieci, AHP bez kontraktu

Oddziały NFZ ogłosiły 27 czerwca br. listy placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. W Świętokrzyskiem jest w niej 20 lecznic, w 10 nie zakwalifikowano do niej wszystkich oddziałów, a poza znalazły się dwie placówki (kardiologia) prowadzone przez prywatne spółki: Polsko-Amerykańskie Klinki Serca w Starachowicach i Intercard w Pińczowie.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wskazały za główny cel utworzenia sieci szpitali zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki, lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych oraz korzystniejsze warunki funkcjonowania szpitali.

- Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana. Szpitale w sieci są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą funkcjonować obok Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć, dzięki czemu znacząco poprawi się dostęp do tych świadczeń - informuje NFZ.

W sieci znalazły się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, finansowane będą ryczałtem, wyliczonym na podstawie "liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń".

- W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali - informuje NFZ.

Odrębnie finansowane będą natomiast świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Ogłoszone 27 czerwca br. wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostaną jeszcze do 26 września uzupełnione o placówki, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów leczniczych. Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły - tak jak dotychczas - przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

W województwie świętokrzyskim do sieci zakwalifikowano wszystkie szpitale, z wyjątkiem Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w naszym mieście oraz Centrum Kardiologii Inwazyjnej Intercard w Pińczowie. Są jednak szpitale, w których nie wszystkie oddziały weszły do sieci. W szpitalu w Starachowicach jest takim reumatologia, co nie oznacza, że ten oddział przestanie istnieć, bowiem świadczenia będą rozliczane na oddziale wewnętrznym, a pacjent będzie miał taką samą opiekę, jak dotychczas. Dyrekcja świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia jednak, że przeanalizuje zasadność funkcjonowania niezakwalifikowanych oddziałów i jeżeli będzie taka potrzeba, to na te świadczenia ogłoszone zostaną konkursy.

Sieć szpitali wejdzie w życie 1 października br. i będzie obowiązywała przez najbliższe cztery lata. Na ich funkcjonowanie przeznaczone będzie 93 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 7 proc. będzie przeznaczone na konkursy, w których będą mogły wystartować lecznice, które nie zakwalifikowały się do sieci. Procedowanie konkursów rozpocznie się w lipcu, by móc do końca września podpisać umowy.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ