reklama

Chowamy książki, witamy wakacje 2017

Informator UM

Chowamy książki, witamy wakacje 2017

W miniony piątek w starachowickich szkołach uroczyście zakończono rok szkolny 2016/2017. Prezydent miasta Marek Materek spotkał się z dziećmi i młodzieżą odbierającymi świadectwa i udającymi się na ponad 2 - miesięczny czas odpoczynku.

Po 10 miesiącach nauki uczniowie mogą w końcu oderwać się od nauki i zająć się wyłącznie zabawą. Szkolne ławki opustoszeją aż do 4 września. A o to, aby ten czas nie był jedynie czasem spędzonym przed telewizorem lub monitorem komputera zadbały Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Starachowickie Centrum Kultury i pozostałe placówki działające w mieście we współpracy z klubami sportowymi i stowarzyszeniami zapewniając różnorodny program wakacyjnych zajęć, warsztatów, turniejów i imprez kulturalno - sportowych. Gmina Starachowice wydała specjalny informator zawierający harmonogram wakacyjnych imprez, o czym podczas piątkowych spotkań informował goszczący w szkołach prezydent miasta Marek Materek.

Zakończenie roku to wyjątkowo podniosłe wydarzenie w życiu szkolnej społeczności. Przygotowania do tego dnia rozpoczynają się już na wiele tygodni wcześniej. Pomysłowość nauczycieli, ich zaangażowanie oraz niesamowita radość i energia uczniów powodują, że każda z uroczystych akademii kończących rok szkolny wzrusza, bawi i pozostaje na długo w pamięci. Tak też było i teraz. Prezydent Marek Materek gościł w pięciu szkołach na uroczystych spotkaniach.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego odbyła się uroczysta akademia, podczas której żegnano odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora tej placówki, Jana Kuciapskiego. Było to wyjątkowo wydarzenie, bo chyba nie często zdarza się, aby na takiej uroczystości łzy wzruszenia ocierali uczniowie, nauczyciele a także zaproszeni goście.

W przygotowanym programie artystycznym – niespodziance uczniowie żartobliwie prosili m.in., aby ich ukochany dyrektor nie odchodził, bo i "co na tej emeryturze będzie robił?" "Spał do 9.00 i oglądał "M jak Miłość" albo "pojedzie na ryby lub grzyby zmoknie i jeszcze się przeziębi".

Podczas uroczystości padło także wiele ciepłych słów od wdzięcznych uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Widać, że odchodzący na emeryturę dyrektor cieszył się ogromnym szacunkiem i poważaniem. Jan Kuciapski jest nauczycielem wychowania fizycznego z 36 - letnim stażem pracy. Przez ostatnie 11 lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1, a wcześniej pełnił funkcję jej wicedyrektora. W okresie jego kadencji realizowano wiele projektów edukacyjnych, a uczniowie szkoły uzyskiwali bardzo dobre wyniki ze sprawdzianów zewnętrznych. Unowocześniono bazę szkoły, dzięki czemu znacznej poprawie uległy warunki nauki uczniów. Dyrektora Kuciapskiego na stanowisku zastąpi Jadwiga Kicińska, nauczyciel języka polskiego i wicedyrektor.

Decyzję o zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę podjęła także pani Anna Salamon dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów. To kolejna placówka, którą w piątek odwiedził prezydent Marek Materek. Tu jednak nie było powodu do smutku, ponieważ po nierozstrzygniętym konkursie na stanowisko dyrektora pełnienie tej funkcji do czasu wygaszenia gimnazjum prezydent powierzył dotychczasowej dyrektor, która propozycję przyjęła. Anna Salamon jest nauczycielką chemii i fizyki z 35-letnim stażem pracy. Od 6 lat jest dyrektorem Gimnazjum nr 4 a wcześniej pełniła funkcję wicedyrektora. Pod jej kierownictwem szkoła stała się nowocześnie wyposażoną placówką, zapewniającą uczniom warunki niezbędne do ich wszechstronnego rozwoju. Było to możliwe m.in. dzięki bardzo dobrej współpracy pani dyrektor z rodzicami i lokalną społecznością.

Kolejna placówka, w której gościł prezydent Marek Materek, to Szkoła Podstawowa nr 12 im. Mikołaja Kopernika, tu także żegnano dotychczasowego dyrektora Krzysztofa Krawca, który podjął decyzję o zakończeniu pracy na dyrektorskim stanowisku, ale nadal będzie pracował w szkole jako nauczyciel. Dyrektora na tym stanowisku zastąpi Mścisława Ewa Kłaczkowska, dotychczasowa nauczyciel języka polskiego w SP nr 12.

Przygotowany przez uczniów program artystyczny miał formułę koncertu życzeń, życzeń dla dyrektorów, prezydenta, rodziców, pracowników obsługi... o nikim nie zapomniano. Po życzeniach były oczywiście piosenki wykonane przez liczny, uczniowski chór. Słowa piosenek do melodii znanych polskich przebojów ułożyli nauczyciele dopasowując utwory do osób, do których były skierowane.

Prezydent miasta dziękował ustępującym dyrektorom za współpracę i wieloletni wysiłek pedagogiczny oraz rzetelną pracę na stanowisku dyrektora – kreatora postaw i wartości etyczno-moralnych pośród dzieci i młodzieży.

Do Szkoły Podstawowej nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej prezydent Marek Materek udał się wspólnie ze swoim zastępcą ds. społecznych Jerzym Miśkiewiczem, absolwentem tej szkoły. Podczas uroczystego apelu nagrodzono najlepszych uczniów z poszczególnych klas. W wakacyjny klimat wprowadził obecnych przygotowany przez uczniów piękny program artystyczny.

Ostatnią ze szkół, w której gościł prezydent była Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Piwnika "Ponurego". Prezydent spotkał się z uczniami klas "O" i I, podobnie jak i w pozostałych szkołach przekazał słodkie upominki życząc bezpiecznych, radosnych i wesołych wakacji.

Przypominamy, że Szkoła Podstawowa nr 11 startuje w akcji "Podwórko Talentów NIVEA", uczniowie przygotowali film konkursowy prezentujący ich pasje, talenty i zainteresowania. Wygraną w konkursie jest nowoczesny plac zabaw. Wszyscy możemy pomóc dzieciakom wygrać. Wystarczy oddać swój głos wchodząc na stronę: https://podworko.nivea.pl lub na stronę www.starachowice,eu Głosowanie trwa do 31 lipca 2017 r. Codziennie można oddać jeden głos.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ